Od šéfa vlády bychom čekali obšírnější vyjádření. Ovšem k někomu úplně jinému, než je bývalý ředitel zoologické zahrady.

Fejk je soukromník, který má svůj žebříček hodnot, své svědomí a podle toho se zachová. Jak? Do toho nic není ani premiérovi této země. Za to se měl dávno starat o předsedu představenstva a generálního ředitele státní akciovky České dráhy Petra Žaludu. A žádat vysvětlení, proč uzavřel obludně rozhazovačný dodatek ke smlouvě s člověkem, který pro dráhu pracoval tři měsíce.

Žaluda by se měl zpovídat, jak je možné, že Fejka najal za závratnou mzdu čtvrt milionu měsíčně. Na tak „nepostradatelnou“ funkci, že mu nepřišlo za těžko ji teď zase zrušit.

Fejkova epizoda v Českých drahách určitě nepatří k nejmorálnějším rozhodnutím jeho života. Jeden užitek ale přinesla: Obrátila pozornost veřejnosti na platy manažerů státních podniků.

HNDialog na Facebooku

Komentářovou rubriku IHNED.cz HNDialog najdete také na Facebooku ZDE

Jejich výši a opodstatněnost dostal za úkol od Fischerovy vlády zkoumat bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek. A dospěl například k závěru, že je neúnosné, aby funkci generálního ředitele a předsedy představenstva vykonávala jedna a tatáž osoba. Jak je tomu i v ČD. Protože potom předseda sobě jako generálnímu řediteli navrhne plat a vzápětí si ho sám schválí.

Kulhánek svou práci dokončil loni v březnu. Od té doby se jeho zpráva válí na Úřadu vlády. Neměl by se hlavně nad tím pohoršit premiér Nečas?

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru