Pět let ovládala tuzemského výrobce PVC Spolanu Neratovice polská chemička Anwil, teď přišel čas na změnu. Podle informací deníku Rzeczpospolita je Spolana na prodej a žhavým kandidátem je také polský investor – společnost společnost Zaklady Azotowe Tarnów.

Tiskový mluvčí Anwilu Krzysztof Wojdyla deníku potvrdil, že předběžné nabídky čeká dosavadní vlastník do poloviny července. Chemička Zaklady Azotowe Tarnów se o Spolanu zajímá od loňska, firma ale tyto své aktivity nekomentuje.

Anwil je chemička, která patří pod koncern PKN Orlen, stejně jako , který v roce 2006 Spolanu své sesterské firmě prodal za 640 miliónů korun. Podle analytika Komerční banky Miroslava Adamkoviče, kterého citovala agentura ČTK, by nový vlastník mohl za akcie Spolany dát víc jak miliardu korun.

Spolana, podnik s 800 zaměstnanci, většinu produkce vyváží. Už před pěti lety, kdy známého neratovického výrobce PVC prodával Unipetrol Anwilu, považovali analytici cenu 640 miliónů korun za podhodnocenou, už v té době očekávali zhruba miliardu.

"Je to zklamání. Ta cena totiž férová není," vyjádřil se tehdy Jan Procházka, analytik společnosti Cyrrus. Spolana však dlouhodobě trpěla nedostatkem investic, náklady na odstranění starých ekologických škod byly vyčísleny na stamilióny. Anwil zároveň s podnikem tehdy převzal i jeho dluhy ve výši 660 miliónů korun.

Představitelé Unipetrolu tehdy zdůvodňovali prodej Anwilu výhodou synergických efektů a úspor, plynoucích z projení v jednom velkém koncernu. Spolana ale pod vládou Poláků nerostla. Loňské výsledky hospodaření nejsou ještě veřejně dostupné, ale v roce 2009 utržila pouhých 4,5 miliardy korun, nejméně za poslední roky a vykázala ztrátu půl miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru