Svět ekonomických analýz je i tak trochu kulturní fenomén. Každodenní výroba přehledů a předpovědí ze všech možných trhů, které jsou s železnou pravidelností rozesílány internetovou poštou do schránek obchodníků, klade nároky na jazyk a kompaktnost vyjadřování.

Jak to tak bývá, čas od času se ujme slovní spojení, které je vpravdě sémantickým pokladem.

Jedním z takových pokladů je termín „market dislocation“, který jsem poprvé zaregistroval v roce 2007, na počátku úvěrové krize. Trochu jsem pátral, zdali neexistuje přesná definice tohoto pojmu, který by se do češtiny dal přeložit jako „vykloubení trhu“, ale nic, co by mě nadchlo, jsem nenalezl.

Za nejlepší pokus o definici by se dalo považovat tvrzení, že „…se jedná o stav, kdy zejména v důsledku nízké likvidity dochází k posunu cen do oblastí, které neodpovídají fundamentálnímu ocenění“.

Tuto definici trochu devalvuje, že jsem ji nalezl v jakémsi článku z roku 2008 pojednávajícím o hypotečních cenných papírech, a tudíž je dnes jasné, že v tomto případě byla spíše vykloubena ona neuchopitelná substance, kterou nazýváme fundament a nikoliv ceny.

Proč to zmiňuji? Přestože vykloubení trhu není ekonomickým pojmem, je dle mého názoru nejlepším popisem stavu, ve kterém se dnes nacházejí finanční trhy.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru