Svět ekonomických analýz je i tak trochu kulturní fenomén. Každodenní výroba přehledů a předpovědí ze všech možných trhů, které jsou s železnou pravidelností rozesílány internetovou poštou do schránek obchodníků, klade nároky na jazyk a kompaktnost vyjadřování.

Jak to tak bývá, čas od času se ujme slovní spojení, které je vpravdě sémantickým pokladem.

Jedním z takových pokladů je termín „market dislocation“, který jsem poprvé zaregistroval v roce 2007, na počátku úvěrové krize. Trochu jsem pátral, zdali neexistuje přesná definice tohoto pojmu, který by se do češtiny dal přeložit jako „vykloubení trhu“, ale nic, co by mě nadchlo, jsem nenalezl.

Za nejlepší pokus o definici by se dalo považovat tvrzení, že „…se jedná o stav, kdy zejména v důsledku nízké likvidity dochází k posunu cen do oblastí, které neodpovídají fundamentálnímu ocenění“.

Tuto definici trochu devalvuje, že jsem ji nalezl v jakémsi článku z roku 2008 pojednávajícím o hypotečních cenných papírech, a tudíž je dnes jasné, že v tomto případě byla spíše vykloubena ona neuchopitelná substance, kterou nazýváme fundament a nikoliv ceny.

Proč to zmiňuji? Přestože vykloubení trhu není ekonomickým pojmem, je dle mého názoru nejlepším popisem stavu, ve kterém se dnes nacházejí finanční trhy.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se