Soupeření dominantních světových výrobců letadel na letošním mezinárodním pařížském aerosalonu v pondělí odstartoval velkou zakázkou americký výrobce letadel Boeing.

Zástupci Qatar Airways na tiskové konferenci spolu s představiteli Boeingu oznámili, že firma kupuje šest letadel rozšířené verze 777-300. Ta disponuje kapacitou až 550 míst a doletem 10.500 kilometrů. Boeing již rychle rostoucímu katarskému přepravci dodal 25 strojů 777 a chystá dodávku dalších patnácti.

Katarský přepravce je také největším zákazníkem vyvíjených konkurenčních strojů A350 od Airbusu. Ten však o víkendu sdělil, že dokončení dvou ze tří verzí nového širokotrupého letounu bude odloženo o zhruba dva roky.

Airbus už dostal zakázky za 8 miliard dolarů

Airbus oznámil zakázku na 60 menších letadel nové úsporné verze A320neo od společnosti GECAS, leasingové divize konglomerátu General Electric. Objednávka má katalogovou hodnotu 5,1 miliardy dolarů. Podle zdrojů by měl Airbus dnes oznámit i velkou zakázkou na stejná letadla od skandinávské SAS.

Nejedná se ale o jediný úspěch Airbusu. Skandinávská letecká společnost SAS v pondělí objednala 30 nových letadel Airbus A320neo, jejichž katalogová cena je 2,8 miliardy dolarů (asi 47,5 miliardy korun). Firma chce pomocí nového modelu evropského leteckého konsorcia EADS obnovit flotilu. Informované zdroje agentury Reuters tvrdí, že zakázku na dalších 50 nových airbusů patrně zadá ještě společnost Air Lease.

Airbus v první den největší světové přehlídky letecké techniky provází smůla a kvůli srážce a závadám musel na letišti Le Bourget zrušit ukázkové lety superjumba A380 i nového vojenského dopravního letounu A400M. Společnost nyní horečně dojednává obří zakázky s asijskými zákazníky a čeká se, že v dalších dnech oznámí rekordně velké transakce. Ty se budou rovněž týkat verze A320neo, která proti základní verzi A320 ušetří 15 procent paliva.

Těsně po Boeingu se pochlubil sérií nových zakázek brazilský výrobce menších regionálních letadel Embraer. Oznámil, že společnosti Air Lease Corp. Air Astana, General Electric a Kenya Airways si u něj objednaly 190 letounů za celkem 1,7 miliardy dolarů. Embraer pro příštích 20 let předpověděl globální poptávku po 7225 regionálních letounech v celkové hodnotě 330 miliard dolarů.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru