Společnost Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše se chystá koupit Mlékárnu Hlinsko. Ve svém pondělním vydání to píše týdeník Euro, podle kterého by se Agrofert tak stal největším zpracovatelem mléka v Česku.

"O Hlinsko se zajímáme," citovalo Euro Babiše. Podnikatel nicméně popřel, že za mlékárnu nabídl 400 milionů korun. Většinová majitelka čtvrté největší tuzemské mlékárny prodávající své výrobky pod značkou Tatra, Daniela Domáčková, potvrdila, že s Babišem se jedná o prodeji. Domáčková vlastní téměř 66 procent podniku, zbylých 34,2 procenta drží zemědělci prostřednictvím mlékárenského sdružení ze Sněžného.

Agrofert již vlastní olomouckou mlékárnu Olma. V mlékárenských kruzích se podle Eura rovněž spekuluje o tom, že Babiš má zájem o jihočeskou Madetu. Její majitel Milan Teplý ale vždycky vylučoval, že by firmu prodal, napsal týdeník.

Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru. Předloni dokončil akvizici největšího konkurenta v oboru, podniku Agropol Group.

Nedávno převzetím firem skupiny Wotan vstoupil také do oblasti lesnictví, těžby a zpracování dřeva. "V budoucnosti se i nadále bude skupina zaměřovat hlavně na restrukturalizaci zemědělských a potravinářských firem," uvedla firma koncem května.

Sám Babiš pro server IHNED.cz uvedl, že vstup do sektoru lesnictví hodnotí sice jako riskantní, jedním dechem ale dodává: "Je to pro nás velká podnikatelská výzva. Lesy jsou pro mě nový obor. Mám ale pocit, že je to těžší byznys než masokombináty. Navíc to dřevo můžete těžko spočítat a je tu specifické politikum Lesy ČR."

Lesnictví považoval šéf Agrofertu jako příležitost. "Naše skupina kupuje ročně za 50 milionů korun dřevěné palety, děláme biomasu z odpadu obilí a slámy, háže se to do stejného kotle jako lesní štěpka. Vize je taková, že chceme podnikat ve střední Evropě a chceme být v každém oboru nejlepší a mít nejlepší lidi."

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru