Nová prodloužená verze legendárního jumbo jetu společnosti Boeing v neděli uzavřela svůj první mezinárodní let přistáním na letišti Le Bourget u Paříže, kde se chystá letošní hlavní světová přehlídka letecké techniky.

Verze 747-8 má 467 míst pro cestující, o 51 více než její předchůdce, ale stále méně než konkurenční A380 s 525 místy od evropského výrobce Airbus.

Největší letadlo Boeingu přiletělo den před zahájením 49. mezinárodního aerosalonu a tři měsíce po svém prvním letu. Pro Boeing je to vedle ukázky jeho inženýrských schopností zejména důležitý produkt v soupeření s Airbusem o kontrolu nad trhem větších, širokotrupých letounů.

"Za posledních šest až osm měsíců jsme zaznamenali velký zájem, trh se zlepšil," řekl agentuře Reuters Randy Tinseth, který je v Boeingu viceprezidentem marketingu. Boeing získal na 747-8 zatím 33 zakázek a na jeho nákladní verzi 76 objednávek.

 

První let letounu 747, který je snadno poznatelný díky svému "hrbu" na trupu, se odehrál před 42 lety. Bylo to největší civilní letadlo světa až do roku 2005, kdy Airbus představil svůj A380.

Nová verze má katalogovou cenu 317,5 milionu dolarů (5,3 miliardy Kč). Jako první přepravce ji uvede počátkem příštího roku do provozu německá Lufthansa, která si objednala 20 těchto strojů.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru