Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad poptávky po ropě na letošní rok o 100.000 na zhruba 89,3 milionu barelů denně.

Ve stejném rozsahu zpřesnila také odhad poptávky za uplynulý rok, kdy se denně spotřebovávalo zhruba 88 milionů barelů. Agentura zároveň apelovala na Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby zvýšila těžbu a pomohla snížit napětí na trhu.

"Odhad poptávky po ropě na rok 2011 zvyšujeme o 0,1 milionu na 89,3 milionu barelů denně. Částečně je to výsledek vyšší poptávky v Indii, částečně výsledek potenciálně vyšší poptávky po benzinu v Číně ve třetím čtvrtletí tohoto roku," uvedla agentura ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou.

IEA také uvedla, že OPEC sice v květnu zvýšil těžbu ropy zhruba o 210.000 na 29,18 milionu barelů denně, celková těžba ale pořád zůstávala asi 1,25 milionu barelů pod úrovní, kde byla před krizí v Libyi. Bez Iráku, který není vázán těžebními kvótami, těžba ropy činila 26,50 milionu barelů denně.

Agentura zároveň zvýšila požadavek na země OPEC, aby zvýšily těžbu o 400.000 na zhruba 30,1 milionu barelů denně. Agentura totiž očekává, že ve třetím čtvrtletí se výrazně zvýší sezonní poptávka po ropě ze strany rafinerií.

Zatímco v dubnu se poptávka rafinerií v jeden okamžik snížila až na 72,6 milionu barelů denně, v červenci se podle odhadů agentury zvýší až na 76,4 milionu barelů denně.

IEA je autonomní organizací, která funguje jako poradce v otázkách energetiky pro 28 průmyslových zemí včetně České republiky. Její snahou je zajistit spolehlivou, dostupnou a čistou energii i pro další oblasti, tedy nejen pro své členy.

Ceny ropy neklesají

Ceny ropy v dolarech za barel
BURZA SELČ TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent srpen 114,81 113,01
New York - Nymex WTI červenec 95,62 94,79

Ceny ropy na světových trzích už se dál nesnižují, podporu našly především ve výrazném poklesu zásob. Pokles zastavili i zpráva IEA. Analytici ale nevěří, že se cena vrátí k silnému růstu, mnohem pravděpodobnější je podle nich návrat k poklesu. "Dnešní růst cen bych moc vážně nebral. Celková nálada je pořád ještě negativní," řekl k situaci na trhu analytik finančního ústavu Commerzbank Carsten Fritsch.

Krátce po 12:00 se termínový kontrakt na severomořskou ropu Brent s dodáním v srpnu pohyboval kolem 114,80 USD. Proti předchozímu závěru v New Yorku tak jeho cena vykazovala růst zhruba o 1,6 procenta. Červencový kontrakt vypršel ve středu s cenou 117,10 USD. Barel americká lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) dnes zdražil na 95,60 USD.

Ve středu se ceny ropy výrazně snižovaly a jejich pokles v jednu chvíli přesáhl pět procent. Reagovaly na kombinaci špatných zpráv z americké ekonomiky a na sílící kurz dolaru. Ten k euru zaznamenal nejvyšší cenový skok za posledních deset měsíců a dostal se na třítýdenní minimum pod 1,42 USD. Na euro doléhají především problémy Řecka.

Nic na tom tedy nemění ani fakt, že zásoby ropy se minulý týden v USA snížily víc, než se čekalo. Jejich pokles dosáhl 3,4 milionu barelů, zatímco analytici čekali pokles o 1,9 milionu barelů. Benzinu sice v zásobách přibylo, ale mnohem méně, než se čekalo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru