Evropská komise ve středu kritizovala Rusko kvůli tomu, že Moskva i nadále zakazuje dovoz čerstvé zeleniny ze zemí Evropské unie kvůli nebezpečné bakterii způsobující vážné střevní problémy. Před několika dny přitom Rusko slíbilo, že embargo vyhlášené 2. června zruší.

,,Komise vyjádřila velkou nespokojenost se skutečností, že zatím nebylo odstraněno embargo, jak bylo na summitu (EU-Rusko) rozhodnuto prezidentem (Dmitrijem) Medveděvem a předsedou (Evropské komise Josém) Barrosem," řekla dnes před novináři mluvčí komise Pia Hansenová.

Poukázala tak na vrcholnou schůzku z 10. června letošního roku.

Zdůraznila, že už se podařilo jasně určit a také odstranit zdroj bakterie EHEC, která za šířením vážné střední epidemie stála. Nákaze podlehlo 36 lidí v Německu a jedna žena ve Švédsku. Jako zdroj nákazy byly německými úřady označeny klíčky z farmy v dolnosaském Bienenbüttelu, a to konkrétně z brokolice, česneku a pálivých papriček.

Komise zákaz dovozu kritizovala už dříve, když toto opatření označila za disproporční. O tomto problému se pak jednalo i na zmiňovaném summitu EU-Rusko.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru