Městský soud v Praze vydal předběžné opatření, které zadlužené developerské společnosti ECM Real Estate Investments (ECM) zakazuje prodávat majetek firmy.

Rozhodnutí soud zveřejnil v insolvenčním rejstříku. Návrh v úterý podala skupina věřitelů ECM. Soud naopak zamítl další návrh věřitelů na omezení práv a povinností ECM v dceřiných společnostech.

Než se rozhodne o způsobu řešení úpadku ECM, nesmí firma podle dnešního rozhodnutí nakládat s majetkem za více než 150 000 korun bez souhlasu insolvenčního správce.

Pokud bude chtít firma manipulovat s majetkem za víc než pět milionů korun, bude už potřebovat souhlas prozatímního věřitelského výboru.

Soud na druhou stranu zamítl další návrh věřitelů, aby insolvenční správce Ivo Hala mohl jménem ECM vykonávat práva a povinnosti firmy v dceřiných společnostech ECM.

Obavy o prodej majetku přetrvávají

Skupina věřitelů se obává, že ECM chce i po vyhlášení úpadku pokračovat v prodeji svého majetku nebo aktiv dceřiných společností. Týká se to například kancelářských projektů City Deco a City Element v Praze na Pankráci nebo podílu ECM v obchodním centru v Číně.

Své obavy věřitelé opírají také o tvrzení, že ECM už po zahájení insolvenčního řízení prodala podíly v některých dceřiných firmách. Poukázali na transakce se společnostmi Palisády, ECM Byty nebo Empiria Building. Podíly ECM v těchto firmách podle věřitelů získala společnost Torsar za jednu korunu.

Pod návrhem na předběžné opatření se podepsaly firmy Glancus Investments ze skupiny PPF, Česká spořitelna, zástupce držitelů dluhopisů Astin Capital Management a Volksbank CZ.

ECM, která je známá hlavně výstavbou výškových budov v Praze na Pankráci, je od května v úpadku. Dlouhodobé závazky firmy činí 165,9 milionu eur, tedy asi 4,1 miliardy korun. Většinu z dluhu tvoří závazky z vydaných dluhopisů. ECM chce řešit své zadlužení reorganizací firmy, což navrhuje i Česká spořitelna a Volksbank CZ. Glancus Investments navrhuje konkurz.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru