S podporou chystané čtvrteční stávky se připojily i odbory bezpečnostních složek, například policistů nebo hasičů. Některé zároveň vyzvaly k účasti na chystaných protestních akcích, třeba před ministerstvem zdravotnictví.

Příslušníci bezpečnostních složek stávkovat ze zákona nemohou. Stávku pořádá Koalice dopravních odborových svazů.

Ve středu o půlnoci by se měla zastavit z velké části městská doprava v Praze a Brně, neměly by jezdit žádné vlaky. Odboráři chystají i "blokádu papalášů", k protestu proti vládním reformám se chtějí přidat také další odborové svazy.


"Nezávislý odborový svaz Policie České republiky plně podporuje společný mítink, který se bude konat ve čtvrtek dne 16. 6. 2011 na Palackého náměstí v Praze. Zároveň vyzývá své členy, policistky, policisty, zaměstnankyně i zaměstnance policie, aby se dle svých možností v co největší míře zúčastnili tohoto mítinku a podpořili tím stávkující. Vzhledem k tomu, že stávkovat nesmíme, stávkují i za nás. Proto je potřeba je podpořit a vyjádřit jim své díky," stojí na webu Nezávislého odborového svazu Policie ČR (NOSP).

Podobně se vyjádřil i předseda Unie bezpečnostních složek (UBS) Zdeněk Buřič. Výkonný výbor UBS se podle něho plně ztotožňuje se záměry a snahami odborových organizací pracovníků v dopravě a podporuje jimi organizovanou stávku. "Zároveň žádáme všechny své členy i další kolegy z bezpečnostních složek České republiky, aby při zachování ochrany zájmů občanů České republiky, zejména na úseku majetku, zdraví a života, plně tuto akci podpořili i případnou účastí na akcích (samozřejmě v době svého volna, nikoliv stávkou jako takovou)," sdělil Buřič.

Jak přežít stávku?

Přemýšlíte, jak se ve čtvrtek dostat do práce, do školy, k lékaři? Co si myslíte o stávce odborářů, kteří chtějí zablokovat na celý den dopravu v Česku?

Hledáme nejlepší tipy, jak si se s stávkou poradit. Chceme znát vaše postřehy a názory.

Pište nám na http://www.facebook.com/ihned.cz a na http://twitter.com/iHNed_zpravy.

A staňte se také spoluautory naší on-line reportáže ze čtvrteční stávky. Pište a posílejte své zkušenosti se stávkou, fotografie i videa.

"Hlubokou morální podporu při protestní stávce" proti "nehoráznému postupu české vlády, jejím plánům na nevratné změny v důchodovém, zdravotním a sociálním systému" vyjádřil odborům dopravců i předseda Odborového svazu hasičů (OSH) Zdeněk Oberreiter. Na webu OSH uvedl, že vládní kroky by měly za následek "snižování životní úrovně drtivé většiny všech zaměstnanců", vláda podle něho nenaslouchá argumentům "sociálních partnerů" a tím ohrožuje zájmy občanů a zaměstnanců v Česku.

Nechtějí násilí proti stávkujícím

Výkonný výbor UBS se na webu organizace vyjádřil i k případnému zásahu policie při čtvrtečních protestních akcích. "Pokud by ovšem měla PČR a jiné bezpečnostní složky zakročit proti pokojně demonstrujícím občanům této země, která se řídí Ústavou ČR, Listinou základních práv a svobod, je Unie bezpečnostních složek proti jakékoli této politické zbrani vůči obyčejným lidem. V roce 1989 byla policie (tehdejší Veřejná bezpečnost) zneužita proti samotným občanům národa československého. Tato situace se již nesmí nikdy, podotýkáme důrazně, nikdy opakovat. Pokud by mělo v budoucnu dojít k sociálním a občanským nepokojům občanů ČR proti jakékoli vládě a pokud při těchto možných protestech nebude docházet k naplnění skutkové podstaty trestných činů, Policie ČR nesmí zakročit proti hlasu lidu," stojí na internetových stránkách UBS.