Zlato a stříbro konsolidovalo a pozornost trh poutaly obilniny a energetické suroviny. Letní měsíce zpravidla představují období zpomalují poptávky a tento rok se k tomu ještě přidává konec QE2 na konci června.

Tyto faktory mohou ovlivnit chování investorů, ale jestli odstraní podporu, kterou trh našel po květnové korekci, to teprve uvidíme. Trh budou nadále podporovat silná poptávka investorů i centrálních bank, negativní americké reálně sazby a všeobecná nejistota.

Poměr ceny zlata a stříbra, který ukazuje, kolik uncí stříbra stojí zlato, se od květnové korekce stabilizoval na úrovni 40-45. Na cenovém vrcholu stříbra byl 30 a pro srovnání před rokem 65. Stále je ale pod průměrem posledních pěti let, který činí 57.graf saxo

Směr, jakým poměr vykročí z pásma, může nastínit budoucí vývoj, kdy stříbro bude mít tendenci překonat ostatní ve vývoji oběma směry. Jinými slovy, pokles poměru pod 40 znamená relativní sílu, růst nad 45 může naznačit další konsolidaci.

Ole S. Hansen ze Saxo Bank

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru