Těžební společnosti OKD vzrostl v loňském roce čistý zisk na 6,32 miliardy korun. Předloni firma vykázala zisk ve výši 1,5 miliardy. Tržby OKD z prodeje uhlí se v souvislosti s růstem cen na světových trzích meziročně zvýšily o 25 procent na 33,18 miliardy korun. Na tiskové konferenci o tom dnes informovalo vedení společnosti.

Celkem OKD v roce 2010 vytěžila 11,2 milionu tun uhlí, což bylo meziročně zhruba o 600 000 tun více než předloni. Téměř polovina loňské produkce byla určena pro český trh, další dodávky šly na Slovensko, do Rakouska a Polska. Letos společnost předpokládá těžbu kolem 11,3 milionu tun uhlí.

OKD je jedinou firmou v ČR, která těží černé uhlí. Svůj potenciál těžby odhaduje na 206 milionů tun uhlí. Od roku 2008 investovala téměř deset miliard korun do nových technologií, které mají přinést vyšší efektivitu těžby.

Vytěžitelné zásoby dávají firmě 18 až 20 let perspektivy podnikání v těžbě, o další produkci po roce 2030 rozhodne podle vedení OKD aktuální situace na trhu. "Všechno, co je za horizontem 20 let, je spekulace," řekl generální ředitel OKD Klaus-Dieter Beck.

Podle Becka zatím nehodlá OKD měnit strukturu své těžby do budoucna. Neplánuje ani těžbu v nových lokalitách. OKD těží ve čtyřech dolech na Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

Problémy tepláren, kterým hrozí v budoucnu nedostatek hnědého uhlí, OKD podle Becka svými dodávkami nevyřeší. "Technicky nelze spalovat černé uhlí v teplárnách, které běžně pracují s hnědým uhlím. Přebudování těchto zařízení by si vyžádalo velké investice," řekl. Světová poptávka po uhlí nicméně podle šéfa OKD v současnosti roste, mimo jiné kvůli odstavení jaderných elektráren v Německu.

OKD těží ve čtyřech dolech na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Vlastníkem je společnost NWR, kterou většinově ovládá investiční společnost BXR Mining B.V., spoluvlastněná finančníkem Zdeňkem Bakalou (většinovým majitelem vydavatelství Economia, jež vydává také Hospodářské noviny a provozuje server IHNED.cz).

Zhruba třetina akcií NWR je volně obchodovatelná na burze.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru