Tempo inflace na Slovensku v květnu stejně jako v předchozích měsících znovu zrychlilo. Ceny zboží a služeb v pátém měsíci roku stouply v meziročním srovnání o čtyři procenta – v porovnání s růstem o 3,7 procenta v dubnu. Informoval o tom v pondělí slovenský statistický úřad. Inflace v zemi je tak nejvyšší za více než dva roky.

Analytici očekávali, že květnová meziroční míra inflace dosáhne 3,9 procenta. Ceny v obchodech na Slovensku stoupají zejména kvůli zdražování potravin a odráží se v nich také zvýšení některých daní, jež prosadila vláda v rámci balíčku na ozdravení veřejných financí.

V Česku je meziroční tempo růstu spotřebitelských cen výrazně nižší, a to navzdory květnovému zrychlení na dvě procenta z dubnových 1,6 procenta. Je však pravděpodobné, že se na inflaci stejně jako u našich východních sousedů částečně projeví chystané zvýšení dolní sazby DPH kvůli penzijní reformě.

V pátém měsíci podražily na Slovensku potraviny v meziročním srovnání o 7,2 procenta, v dubnu stouply o 6,2 procenta. Ceny vzrostly ve všech sledovaných kategorií zboží a služeb, s výjimkou nábytku, bytového zařízení a údržby domu. Meziměsíčně se ceny v květnu zvýšily o 0,3 procenta, a to hlavně kvůli zdražení oděvů a obuvi, jakož i potravin.

Vysoká inflace ve srovnání s loňským rokem způsobila, že Slováci si mohou za svůj výdělek koupit méně zboží. Reálná průměrná mzda v zemi v prvním letošním čtvrtletí totiž poprvé od konce roku 2008 klesla.

Slovenské ministerstvo financí očekává, že průměrná inflace podle národní metodiky v tomto roce zrychlí na 3,5 procenta, mírně by měla zpomalit v příštím roce. Loni zboží a služby zdražily v průměru o procento.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru