Podle Hušáka nejsou videoterminály STARPORT prodělečné, jde totiž o dlouhodobou investici. "Není pravdou, že v případě videoterminálů jde u Sazky o prodělečné podnikání. Šlo pouze o dlouhodobou investici, jejichž tzv. účetní ztráta byla způsobena splátkami leasingu centrálního systému a jednotlivých videoterminálů a odpočtem DPH. Její tržby se pohybovaly ve stovkách milionů korun. Tak tomu bývá u každé investice," uvedl v tiskovém prohlášení Aleš Hušák.

Insolvenční správce Hušákovu kritiku odmítl

Hušák o cupkovi

Bývalý šéf Sazky Aleš Hušák krok insolvenčního správce Cupky označil za likvidaci podnikání Sazky. „Není pravda, že v případě videoterminálů jde u Sazky o prodělečné podnikání. Šlo pouze o dlouhodobou investici,“ řekl a dodal, že účetní ztrátu způsobují splátky leasingu. Navíc podle Hušáka hrozí Česku arbitráž kvůli zmařené investici dodavatele systému.

                                  

Videoterminály podle mluvčí Sazky Lenky Tiché vytvořily od roku 2004 společnosti ztrátu 467 milionů korun a v posledních čtyřech letech prodělávaly v průměru 100 milionů korun ročně. Pro Sazku by prý bylo velmi nevýhodné s vypovězením této smlouvy otálet.

"Ukončení provozu se týká pouze herních videoterminálů, normální terminály, které slouží sázejícím zůstávají i nadále v provozu," uvedla Tichá.

„Rozhodnutí společnosti Sazka v čele s Alešem Hušákem pustit se do provozování videoloterijních terminálů bylo podle nás po výstavbě arény ve Vysočanech druhým nejhorším rozhodnutím v historii této loterijní společnosti. Sazka tento segment podnikání nikdy neuměla a dodnes neumí,“ dodává Magda Pekařová, tisková mluvčí Synotu.

V noci na pondělí tak bude odpojeno přibližně 1700 herních videoterminálů po celé zemi, téměř 700 je majetkem Sazky, ostatní byly předmětem pronájmu a leasingu. Vypovězena bude také smlouva s Telefónikou a Českými Radiokomunikacemi na přenos dat v síti těchto terminálů.

Ukončení provozování terminálů je podle Hušáka dalším důkazem, že insolvenční správce pracuje na zakázku soukromých finančních skupin.

Nucený odchod Sazky z této části loterijního byznysu a uvolnění místa na trhu prý vyhovuje především skupině Ivo Valenty ze Synotu, která podle Hušáka dlouhodobě úzce spolupracuje s Karlem Komárkem na převzetí národní loterie.

„Rezolutně odmítáme tvrzení Aleše Hušáka, že SYNOT usiluje o obsazení prodejních míst Sazky. Nepotřebujeme je,“ napasala v tiskovém prohlášení Pekařová.

"Ohrazujeme se proti tomu, že by šlo o kroky činěné ve prospěch jakýchkoliv finančních skupin," řekla k tomu mluvčí Sazky Lenka Tichá. Podle ní naopak jde o nezbytná úsporná opatření pro další fungování Sazky.

Kvůli pochybnostem ohledně zákonnosti a objektivity insolvenčního řízení požádal Hušák o dohled nad řízením Městské státní zastupitelství v Praze.