Vláda chce předložit úpravu legislativy o stávce, která by v budoucnosti zaručila fungování životně důležitého minima služeb, řekl to v neděli v České televizi ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Odboráři s tímto návrhem nesouhlasí, považují ho za účelový. Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek uvedl, že v zahraničí ústavně zaručená stávka regulována není.

Kalousek nesouhlasí s tvrzením, že by vláda chtěla oklešťovat odborářské svobody. "Koneckonců i země s velmi bohatou stávkovou minulostí, jako je Francie, podobné úpravy mají. Nikdo nechce omezovat a nerespektovat právo na stávku. Na druhou stranu všichni by měli mít nějakým způsobem rovné podmínky," uvedl ministr.

Každá profese má podle ministra financí jiný "vydírací potenciál". "Máte právo na protest, nicméně existuje nějaké životně důležité minimum, které musí fungovat i v okamžiku stávky," řekl Kalousek v diskusi s odboráři. Dufek vládní úvahy odmítá. Například v Německu podle něj v žádném případě tato ústavou zaručená stávka regulována není.

Premiér Petr Nečas (ODS) už v sobotu řekl, že ustanovení o stávce je nyní velmi vágní. Právo by podle něj mělo být zpřesněno, obsahovat by mělo spouštěcí mechanismy, stávkovou pohotovost a minimální zajištění služeb například ve zdravotnictví. Cílem by podle něj mělo by být to, aby nenastal totální kolaps hospodářství. Vláda jednomyslně schváleným usnesením uložila ministru práce, aby začal pracovat na úpravě legislativy práva na stávku.

Odbory se nyní s vládou přou o to, zda soud mohl zakázat odborářskou stávku vyhlášenou na pondělí. Městský soud v Praze tak učinil na návrh ministerstva financí. Odboráři verdikt respektují, i když s ním nesouhlasí. Odpověděli přesunutím stávky na čtvrtek a jejím prodloužením z 13 na 24 hodin. Protest bude kvůli vládním reformám.