Zájem o místo má rovněž guvernér mexické centrální banky Agustín Carstens. Nový šéf měnového fondu by měl být vybrán do 30. června.

Fischer stojí v čele Bank of Israel od roku 2005 a loni byl jmenován do funkce na druhé pětileté období. Zastával rovněž přední funkce ve Světové bance a Citigroup a byl také náměstkem výkonného ředitele MMF. Je mu připisováno, že významně pomohl izraelské ekonomice odolat globální ekonomické krizi. Nezaměstnanost v Izraeli je něco přes šest procent a realitní trh stále vzkvétá.

"Objevila se mimořádná a neočekávaná příležitost, která se možná již nebude opakovat, kdy mohu kandidovat na šéfa Mezinárodního měnového fondu, a po dlouhém zvažování jsem se rozhodl, že bych jí chtěl využít," uvedl Fischer v prohlášení. "A to navzdory komplikovanému procesu a možným překážkám," dodal.

Vysoký věk je nevýhodou

V čele MMF zatím vždy stál zástupce Evropy, tento postup však v poslední době kritizuje mnoho rozvíjejících se ekonomik. Největší favoritkou i tak zůstává Lagardeová. Carstense některé mladé tržní ekonomiky považují za příliš konzervativního.

Fischer by se mohl stát pro Lagardeovou vážným soupeřem. Velkým omezením je však pro něj jeho věk. MMF by tak musela změnit svá dosavadní pravidla, podle kterých nemá být jmenován na toto místo nikdo starší 65 let a nemá toto místo zastávat nikdo starší 70 let. Bank of Israel uvedla, že MMF přijal kandidaturu Fischera, přestože je starší 65 let.

Předchozí výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn minulý měsíc odstoupil z funkce kvůli obvinění ze znásilnění pokojské v newyorském hotelu.

Anketa agentury Reuters uskutečněná v květnu mezi ekonomy po celém světě ukázala, že 32 z 56 dotazovaných považuje za favorita Lagardeovou. Většina z nich však uvedla, že nejvhodnějším kandidátem na toto místo by byl Fischer.