Poslanec ČSSD Miroslav Svoboda předložil k získání titulu inženýra diplomovou práci, která byla z velké části opsaná. Ve stanovisku, které zveřejnil server Aktualně.cz, to potvrdila Vysoká škola finanční a správní.

"Neuvedl citované zdroje, a tím pádem je jeho práce částečně opisem," je uvedeno ve stanovisku. Svoboda podle analýzy téměř doslovně okopíroval dvě celé kapitoly své diplomky.

Jednu opsal z článku ekonoma Miloslava Heziny, druhou překopíroval z přílohy k vládnímu usnesení.
Nejdelší souvisle opsaná pasáž zabírá deset stran.

Svoboda se přesto odmítá titulu vzdát, nechce ani odstoupit ze zahájeného doktorandského studia. "Je mi to celé nesmírně trapné. Titul ale vracet nebudu, vystudoval jsem totiž řádně. Chodil jsem tam pět a půl roku. Teď hledám cestu, zda mohu práci otevřít a předělat, aby bylo vše v pořádku," řekl Svoboda. Nechystá se ani vzdát poslaneckého mandátu.

Nekopíroval jsem vědomě

Svoboda tvrdí, že práci psal sám a její části nekopíroval vědomě. Nedovedl ale vysvětlit, proč vůbec používal dlouhé souvislé pasáže z cizích textů a dokonce používal i stejné grafické prvky.

Jeho straničtí kolegové Svobodův čin vesměs odsuzují. "Pokud škola diplomovou práci oficiálně zpochybnila, neměl by poslanec titulu užívat a pražská ČSSD by měla velmi vážně posoudit jeho budoucí působení ve veřejném životě," řekl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Podobný názor sdílí i místopředseda Jiří Dienstbier. Také středočeský hejtman David Rath řekl, že by se Svoboda měl titulu vzdát.

Škola Svobodovi titul sebrat nemůže, neumožňuje to zákon. Rektorka však připravila dopis o Svobodově provinění pro Policejní akademii, kde hodlá podle zjištění serveru politik pokračovat ve studiích a získat titul doktora.

Související