Moskva je připravena obnovit dovoz zeleniny z Evropské unie, až obdrží dokumenty potvrzující její zdravotní nezávadnost. Na pravidelném summitu Rusko-Evropská unie to v pátek uvedl ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Předseda Evropské komise José Barroso po summitu uvedl, že Brusel odešle formulář pro vydávání takových certifikátů ke schválení do Ruska během několika dnů.

Rusko zakázalo dovoz veškeré čerstvé zeleniny z Evropské unie kvůli epidemii střevní bakterie E.coli, kvůli níž zemřely tři desítky lidí a 2900 dalších onemocnělo. Brusel označil ruské opatření za nepřiměřené.

"Jsme připraveni obnovit dodávky pod zárukou úřadů EU," řekl Medveděv na tiskové konferenci po jednáních. Podle ruských představitelů EU nabídla, že Rusku bude poskytovat bezpečnostní certifikáty pro jednotlivé druhy zeleniny z jednotlivých zemí a Moskva pak dovolí dovoz do země.

Kdy se přesně dovoz zeleniny z EU do Ruska obnoví, zdroje neuvedly, napsala agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru