Investiční skupina Penta podá prostřednictvím společnosti Gladiolus v první polovině příštího týdne odvolání proti prohlášení konkurzu na loterijní společnost Sazka. Penta, která se o Sazku uchází, to v pátek oznámila v tiskové zprávě.

Proti nepravomocnému rozhodnutí o uvalení konkurzu na Sazku se odvolal již ve čtvrtek předseda jejího představenstva Aleš Hušák. Sazka je v konkurzu od minulého pondělí.

"Vedle celé řady zjevných porušení insolvenčního zákona se naše odvolání bude opírat i o to, že přezkum pohledávek a insolvenční proces řídil současný konkurzní správce Josef Cupka prokazatelně ve prospěch společností PPF a KKCG," uvedla Penta.

V případě, že Vrchní soud vyhoví odvoláním a zruší prohlášení konkurzu Sazky, vyvstanou podle Penty vážné pochybnosti ohledně platnosti všech rozhodnutí a úkonů, které Cupka jako insolvenční správce učinil.

Tiskoví mluvčí jsou přátelé

Dnešní informace Mladé fronty Dnes o tom, jak PPF a KKCG přepisovaly Cupkovy tiskové zprávy, jsou podle Penty jen dalším důkazem úzké spolupráce mezi konkurzním správcem a vybranými věřiteli.

"Prý šlo jen o ´přátelskou výpomoc´ či ´dobrý skutek´. Není důvod tomu nevěřit. Přátelé si pomáhají a důkazů o vzájemné výpomoci a dobrých skutcích mezi Cupkou a dvojicí Kellner & Komárek je celá řada. Ostatní věřitelé mohou jen litovat, že je s konkurzním správcem nepojí tak přátelské vztahy. O tom, že správce svým chováním flagrantně porušuje práva ostatních věřitelů, a proto nemá ve své funkci co dělat, nemůže být pochyb," napsala Penta.

O korektury tiskové zprávy o stedečním zásahu policie v Sazce požádala mluvčího Dana Plovajka tisková mluvčí správce Cupky Lenka Tichá. Podle Tiché o tom správce vůbec nevěděl.

"S Lenkou se známe a kamarádíme asi patnáct let. Jednalo se čiste o soukromou radu a pomoc," řekl Plovajko.

Hušák mluví o konkurzní mafii

Ke kritice se připojil i Hušák, který napsal, že po dnešku už musí být každému jasné, že Sazka je obětí konkurzní mafie ve stylu soudce Berky.

"Od samého začátku útoků směřujících k nepřátelskému převzetí národní loterie soukromými firmami jsem upozorňoval, že insolvenční správce Cupka není nezávislým úředníkem, ale člověkem, který od začátku pracoval a pracuje na zakázku pánů Komárka a Kellnera. Existuje k tomu mnoho indicií, nyní ale sami svojí hloupostí na sebe pořídili nezvratný důkaz o tom, že všechny kroky a diskreditační mediální kampaň k zcizení tradiční české firmy činí pánové Komárek a Kellner prostřednictvím insolvenčního správce," uvedl bývalý šéf Sazky.

Ve čtvrtečním odvolání Hušák upozornil na údajnou zmatečnost přezkumného jednání, nerespektování účinku popření pohledávek dlužníkem, nepřezkoumání pohledávky Bestsportu a chybný způsob hlasování věřitelů.

Bestsport nemohl hlasovat

Společnosti Bestsport, která je ovládána Sazkou a provozuje pražskou halu O2 arena, soud na schůzi věřitelů před prohlášením konkurzu na Sazku nepřiznal právo hlasovat. Bestsport přihlásil pohledávku za šest miliard korun, která nebyla přezkoumána.

Hušáka odvolal Cupka z funkce generálního ředitele v úterý. Věřitelský výbor Sazky minulý čtvrtek schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které mají sloužit k zachování běžného chodu firmy.

Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda, kterou kontroluje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Nabídku podal i Gladiolus, za kterou stojí skupiny Penta a E-Invest, ale Cupkův právní odbor ji nevyhodnotil jako relevantní. E-invest a Penta nabídly Cupkovi za celou loterijní společnost Sazka okamžitě 3,5 miliardy Kč.

Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením výstavby pražské haly O2 arena. Jejími akcionáři jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru