Antimonopolní orgány Evropské unie uskutečnily razie v několika společnostech podezřelých z uzavření kartelových dohod v oblasti automobilových bezpečnostních pásů, airbagů a volantů.

"Evropská komise má důvod věřit, že tyto společnosti možná porušily antimonopolní pravidla Evropské unie, která zakazují kartely a restriktivní obchodní praktiky," uvedla komise, která zároveň ale nezveřejnila názvy vyšetřovaných podniků ani jména zemí, kde se razie uskutečnily.

Švédská společnost Autoliv nicméně uvedla, že úřady provedly razie v jejích dvou provozovnách v Německu. Dodala, že s vyšetřovateli spolupracuje. Autoliv je největším výrobcem bezpečnostních pásů a airbagů na světě, napsala agentura Reuters.

 

Neohlášené inspekce jsou prvním krokem v šetření EK. Jejich uskutečnění ještě nutně neznamená, že se dotčené společnosti opravdu podílely na kartelu či nějak porušily antimonopolní pravidla EU.

 

Pokud se podezření potvrdí, může komise firmám udělit pokuty až ve výši deseti procent jejich ročních tržeb.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru