Při řízení firmy často spoléhá na ženský element, sám o sobě říká jen s mírnou nadsázkou, že má funkci asistenta generální ředitelky. Umí si jít ale tvrdě za svým a vyžaduje od lidí stejné nasazení, s jakým sám před dvaceti lety začal budovat na zelené louce (přesněji spíš v lese) poblíž Kaznějova na severním Plzeňsku dnes největší českou továrnu na zámkovou dlažbu a betonové stavební prvky - Best Rybnice.

Tomáš Březina jako jediný majitel a předseda představenstva dominantního výrobce zámkové dlažby v ČR - společnosti Best Rybnice nekouří. A kouření považuje za nešvar, který nepatří na pracoviště.

Všude v areálech firmy Best v Česku je tedy zakázáno kouření, žádná kuřácká pracoviště, žádné koutky pro kuřáky. "Kuřák? Co to je?" odpovídá na otázku, jaký režim mají vyznavači cigaret v Bestu.

Pokud někdo takový zákaz překročuje, činí tak podle Březiny na vlastní riziko. Zřejmě se mu v takovém případě ve firmě nelíbí a může klidně požádat o okamžité ukončení zaměstnaneckého vztahu a Březina mu to také okamžitě hned podepíše.

Obtěžují vás kolegové na pracovišti kouřem z cigaret? Nebo vám naopak zaměstnavatel zakazuje kouřit v areálu firmy, stejně jako majitel společnosti Best Rybnice? Proč?


Tomáš Březina odpovídal čtenářům IHNED

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Rozumné mikropauzy jsou podle mě důležité pro výkonnost pracovníků, stejně jako pauza na cigareta? Dáváte svým lidem alespoň tuto pauzu (i když ne na zakouření si)?
Tomáš Březina
Zdravím, Všichni jsme placeni za (rozumný) výkon. Každý má samozřejmě, v rámci evropského civilizačního standardu, v naší společnosti možnost normálně žít a pracovat. Včetně mikropauz na cokoliv, včetně zákonných pauz na oběd atd. ...
Čtenářský dotaz
Dobrý den, líbí se mi, jak se ke kouření stavíte. Přijde mi totiž úplně fascinující, co si kuřáci v jiných firmách (například tam kde pracuji já) dokáží vydupat. Speciální kuřáckou místnost, přístřešek na terase, častější a delší přestávky než nekuřáci a pak jim ještě firma dotuje programy na odvykání kouření (náplasti a nikotinové žvýkačky zdarma, finanční bonus za nekouření). To je přece do nebe volající nespravedlnost!
Tomáš Březina
Zdravím, Ano, děkuji za názor, máte pravdu.
Čtenářský dotaz
Zdravím, existuje nějaká studie, která spočítala, o kolik firma přijde když zaměstnává průměrného kuřáka, který si odbíhá cca každé 2 hodiny zakouřit? Podle mě to mohou být pěkné peníze? (o nákladech na zdraví nemluvě)
Tomáš Březina
Zdravím. Nevím o takové studii. Ale jsem přesvědčen, že musí jít o, pro většinu z nás, obrovské náklady.
Čtenářský dotaz
Tak jak Ty nechces aby se kourilo na pracovisti, tak my chceme sve pravo a svobody si zakourit. To se misi s lidskymi pravy a nemuzes nikdy, to co rikas vyhrat. A neZakazuj druhemu a nebo neprikazuj co ma delat. Kazdy snad je si strujcem sveho zivota a stesti. Kdyz se Ti to nelibi a nekdo si zapali, tak odejdi pryc, protoze vas nekuraku je min nez nas co si radi zapalime.
Tomáš Březina
Zdravím Vás. Náš zákaz je spíše přání, aby se u nás nekouřilo. Z mnoha důvodů, např. zdravotního pro vedle stojící nekuřáky, ekonomického atd. Nechtěl - li kuřák vyhovět, rádi jsme mu umožnili laskavý a okamžitý odchod. Ne naopak, jak Vy doporučujete. Protože za naší společnost mám absolutní odpovědnost já, nikoliv pode mnou zaměstnaný nekuřák či kuřák. Základní reakcí na naše opatření bylo skutečně několik odchodů, ale také nekonečně vyšší množství neskonale vděčných manželek za naše opatření...
Čtenářský dotaz
Jsem také nekuřák, ale nechápu, proč zavádíte v podniku naprosto nesmyslnou šikanu jen kvůli módě, abyste byl "in". Zakázal jste taky kávu na pracovišti? Myslím, že víte, kolik času se přitom neproduktivně "prokecá". Když jsem pracoval na ČVUT, musím vám říci, že ty nejpodnětnější výsledky se dosahovaly při diskuzích, na kterých polovina lidí kouřila, myslím, že jim to velmi pomáhalo při soustředění. Zamyslel jste se někdy nad tím? Myslím, že dnes je nejnetolerantnějším člověkem nekuřák!
Tomáš Březina
Zdravím. Nechápu Vás, nevím o jakém pracovišti mluvíte Vy, nevím proč mluvíte o šikaně. U nás v továrních halách vyrábíme výrobky, v obchodních odděleních a expedičních odděleních je přímo prodáváme zákazníkům. Jak by se Vám líbilo, kdyby prodavačka např. uzenin místo Vaší obsluhy pila kávu a neobsluhovala Vás s vysvětlením, že se od Vás nenechá šikanovat...? A mimochodem. IN jsem již 54 let. ČVUT jsem vystudoval a občas navštěvuji. Není to klasické pracoviště a zaměstnání, ale odpočívání, přežívání, (ne)plodné diskutování, Vltava tam teče velmi pomalu...
Čtenářský dotaz
Mohou hardcore závisláci ve vaší firmě "kouřit" elektronické cigarety?
Tomáš Březina
Milá Petro, musím se svých dětí zeptat, co to je elektronická cigareta. Sice nekouří, ale asi to budou vědět, já to nevím.
Čtenářský dotaz
Velice chválím Váš přístup ke kouření. Je alarmující, že i v roce 2011 mají kuřáci (tzn. drogově závislí) větší výhody než nekuřáci. Doufám, zákaz kouření bude brzy všude a vzduch bude o něco čistší.
Tomáš Březina
Zdravím Vás a velmi děkuji za pochvalu. Upřímně byl to nápad naší osvícené a statčené generální ředitelky Ivety Churavé, hodně se ho bála vyslovit, ale já jí pochválil za nápad, poděkoval za něj a slíbil veškerou podporu a ochranu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, Vaše opatření je mi sympatické. Myslíte že by jste nějak mohl pomoci k tomu, aby se v ČR rozvinula informační kampaň o tom, jak hodně nás všechny poškozují politici, kteří záměrně a několik let brání zavedení ochrany před pasivním kouřením např. v restauracích? Pokud ano - nabízím své síly :-)
Tomáš Březina
Zdravím Vás. Děkuji za podporu. Ale domnívám se, že něco takového již probíhá, existují nekuřácké restaurace, prostory apod. A určitě bych varoval před jakýmkoliv militantním a absolutním řešením tohoto problému. Protože kéž by politici měli k řešení pouze toto, a my ostatní byli nespokojení pouze s tímto.
Čtenářský dotaz
Zdravím Vás, u nás kuřáky sice nediskriminujeme, ale jasně se řeklo, že za každou cigaretu pak sní půl kila bílého jogurtu a oběhnou kolečko okolo Vyšehradu. Zabralo to neuvěřitelně rychle. Neplánujete podobné "asertivní" opatření? :-)
Tomáš Březina
Zdravím Vás, laskavý nápad.
Čtenářský dotaz
Dobry den, nase firma zavedla neco podobneho pred 2 lety s tim rozdilem, ze pro kuraky je vycelenen v dostatecne vzdalenosti venku koutek s popelnikem a cas na cigaretu se nezapocitava do pracovni doby (clovek si musi tzv. odpipnout). Vysledkem je to, ze jsou spokojeni vsichni. Firma, ze se v jejich kancelarich ani budove nekouri, nekuraci, protoze se k nim kour z cigaret nedostane a i kuraci, kteri toho vykouri mene a citi se lepe (pokud mohu mluvit za sebe a par svych kolegu kuraku). Neuvazujete o podobnem modelu namisto jednostranneho zakazu? Zdravim a dekuji za odpoved.
Tomáš Březina
Zdravím Vás a děkuji za dotaz i názor. Nemám rád výjimky, těžko se kontrolují, těžko se ohodnocují, preferuji raději čistá řešení a to naše mě přijde rozumné a čisté. A zdravé...
Čtenářský dotaz
Co takhle zakazat lidem na pracovisti obcerstveni(vodu), privazat je retezem ke stolu(ponk, vyrobni linka), mohli byste vybirat vstupne za praci?
Tomáš Březina
Vážený pane Fuku, srdečně Vás zdravím a rovněž srdečně a upřímně Vás zvu k nám do jakékoliv naší fabriky, kterou si vyberete. Dokonce i bez mého doprovodu a bez mého vědomí. Pak už mě nebudete psát ironické dotazy.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, když přijímáte pracovníka do poměru, jakým způsobem reagují na skutečnost, že je kouření u Vás prostě zakázáno ? Jinak toto považuji za správný postup. Navíc jste majitel, který určuje pravidla hry, takže různým ublíženým a "diskriminovaným" kuřákům bych vzkázal. Bera respektuj, nebo si běž jinam.
Tomáš Březina
Zdravím Vás a děkuji za Váš názor. Souhlasím s ním. Všichni reagují velmi pozitivně, pozitivně nebo neutrálně. Jinak si to na vstupním pohovoru snad ani nedokážu představit :-).
Čtenářský dotaz
Myslíte si, že ženy jsou ještě více bezohledější než muži, co se týká kouření? Taková vedoucí, která toto tolerovala ve své čistě ženské kanceláři a vůbec jí nevadilo, že je tam několik těhotných, by potřebovala vypráskat. Naštěstí zapracoval čas, už není ani vedoucí, ani mezi živými.
Tomáš Březina
Zdravím Vás, opravdu nevím, mám pouze obecnou zkušenost, že ženy jsou v průměru laskavější, tolerantnější, méně egoističtější, pracovitější, loajálnější než muži v průměru, výjimky samozřejmě existují.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, manažeři českých firem jsou posedlí dodržováním pracovní doby. Zřejmě se jedná o pozůstatek z minulého režimu, kdy v práci nezáleželo na tom, zda se odvede nějaký výkon, ale na tom, že se "odkroutí" určitý čas. Lidé jsou různí, co jeden za plného pracovního nasazení zvládne za hodinu, to jiný při stejném úsilí udělá za 3 hodiny. Proč Vás vůbec zajímá, jak dlouho zaměstanec svěřené úkoly plní? Kdy konečně dojde k tomu, že se začne více sledovat pracovní výkon než pracovní doba?
Tomáš Březina
Vážený pane, nevím, kde pracujete, nevím, v jaké firmě plníte své úkoly a normy. Pouze vím, že firma, která má nastavenou produktivitu tak, že se tam dá práce zvládnout za 3 hodiny buď neexistuje nebo zítra již nebude existovat nebo je to státní úřad nebo státní podnik. Existují studie nebo dokumenty, tzv. E-detektiv, které z výše popsaných konkrétních úřadů a podniků ukazují, že zaměstnanci tam 90% času tráví na internetu hraním her, sledováním erotických stránek, hledáním rozvodového poradenctví nebo liposukcí. U nás máme produktivitu nastavenou na skutečný výkon nás všech.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, není škoda přijít o zaměstnance, který je sice horší oproti jinému tím, že kouří, ale je přitom schopnější ať se jedná o zaměstnance z výroby, obchodního zástupce nebo třeba účetní? Sám kouřím, ale vím že mi to vezme max. 20 minut denně. Jelikož jsem část dne i v autě, není to takový problém a zejména si nehraju na nějaký určený konec pracovní doby. Jednou se jde domů ve 4, jednou v osm, podle potřeb klientů nebo množství práce. Výsledky mám lepší než někteří nekouřící kolegové, takže v tom kouzlo pracovního úspěchu jistě nebude a lpění zaměstnavatele na nulové toleranci kouření bych považoval spíše za jeho škodu...
Tomáš Březina
Zdravím Vás, děkuji za otázku. Jsem ale člověk i lidé okolo mě orientovaní na výsledek a ten je bezesporu vždy lepší, když nemusíte řešit žádné výjimky. A když Vás požádáme, abyste tu výjimku udělal Vy, a nikoliv 500 zaměstnanců okolo Vás kvůli Vám. Ale jinak, akceptoval-li bych výjimky, máte bezpochybně pravdu.
Čtenářský dotaz
Dobry den, jak to Vasi zamestnanci prijmaji? Podle me je nesmysl, ze zakazem koureni se porusuji prava kuraku. Pokud jsem v jedne mistnosti s kurakem, je me pravo na "cisty" vzduch bez cigaretovych splodin vetsi, nez kurakovo pravo na jeho zlozvyk, pricemz pravo byt v one mistnosti mame oba stejne, takze proc bych jako nekurak mel kvuli kurakovi jit nejakm jinam? At si kazdy holduje cemu chce, ale nesmi pri tom svym zlozvykem omezovat ostatni. A to se tyka nejen mistnosti, ale vsech prostranstvi, kde se najednou vyskytuje vetsi mnozstvi lidi.
Tomáš Březina
Zdravím Vás, děkuji za otázku i za pravdivý názor. Naši zaměstnanci to respektují a mají nás rádi :-).
Čtenářský dotaz
Nezvažujete i pití kafe, já v práci vidím, že někteří tím dokáží proflákat i dvě hodiny
Tomáš Březina
Zdravím, již jsem na to v podstatě několikrát odpovídal. V případě kouření jde nejen o ekonomiku osobní i společenskou, ale rovněž o zdraví zúčastněných i nezúčastněných. To je rozdíl oproti kávě. Ale kávu v drtivé většině a pohodářsky pijí nekonečné hodiny právě na tzv. pracovištích v tzv. zaměstnáních zejména kuřáci. A prosím, příště se mně podepište. Děkuji.
Čtenářský dotaz
dobry den , jako zamestnavatel jsem si dovolil odmitnout kuraka prijmout do pracovniho pomeru, toto jsem jako duvod uvedl i do jeho papiru pro urad prace .. v soucasne dobe se resi jaka pokuta mi bude udelena .. jak resite tohleto ? take interni smernice ze v pripade poruzeni zakazu koureni je velmi citelna pokuyta se u uradu nesetkalo z uspechem ..
Tomáš Březina
Velmi Vás zdravím a je mi to líto. Nikdy jsem o ničem takovém neslyšel, my jsme nikdy nic takového neřešili. Na druhou stranu jsme řešili stovky ještě absurdnějších příběhů, penále a pokut a jako člověk odpovědný za firmu a stovky lidí již dávno vím, že se v našem 20. a 21. století musíme řídit právem psaným, nikoliv (selsko) rozumovým.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, spousta otázek je tu uz položena, jen jsem chtěl říct, že Vám fandím. Kouření ještě krom výrobce cigaret a státu nikoho neobohatilo a v tomto vidím budoucí směr většiny ostatních firem.
Tomáš Březina
Zdravím, díky za názor a za podporu.
Čtenářský dotaz
Nechci teď polemizovat o kouření jako takovém, ale zákoník práce jasně předepisuje u určitého druhu práce přesně stanovenou délku pauzy, v některých případech fyzické práce jsou dokonce pauzy delší než pracovní výkon, dodržujete tyto pauzy u vás ve firmě? Naprosto to nepředpokládám, nikdy jsem to nezažil a ani jsem to od nikoho neslyšel. Co v takové pauze člověk dělá je myslím jeho věc, pokud tím neobtěžuje někoho jiného. No a pro mě jsou rozhodně důležitější výsledky a výkon zaměstnance než to jestli půl hodiny denně prokouří a udělá dvakrát tolik práce než nekuřák, který nestíhá svou práci a půl šichty prokecá s kolegy, protelefonuje nebo prosurfuje na netu. Nejsem nepřítel omezování kouření ač kuřák jsem, ale každý extrém je škodlivý a mnohdy víc než kouření samo. A myslím, že k tomu spějěme. Tím neberu vám právo zaměstnávat nekuřáky.
Tomáš Březina
Zdravím Vás. Dodržujeme samozřejmě veškeré zákonné i lidské přestávky. A již jsem odpovídal, že považuji za nemožné, aby ve firmě byli zaměstnáni lidé s rozdílem výkonů na dvojnásobku. To už je mimo problematiku kouření, to už je problematika ekonomicko-personální, nastavení limitů, norem, odměňování, produktivity atd. atd. A mimochodem, aby nedošlo k omylu, my u nás nezaměstnáváme nekuřáky a nejsme militantní odpůrci kouření. Zaměstnáváme pouze lidi, kteří v práci nekouří, neobtěžují tím ostatní nekuřáky kolem sebe, a mají vyšší pracovní výkon. A jejich manželky nám telefonují a se slzama v očích děkují, že díky našem opatřením, osobním úsporám jejich manželů, se konečně dostali na dovolenou k moři.
Čtenářský dotaz
Absolutně s Vaším postupem souhlasím a velmi za něj děkuji. Moc se mi líbily i Vaše názory v pořadu Planeta Země, kterou před pár měsíci vysílal ČT24. Děkuji Vám a hodně sil.
Tomáš Březina
Zdravím Vás a děkuji za vše, i za pochvalu.
Čtenářský dotaz
Osobně považuji zákaz kouření na pracovišti jako oprávněný a je na zaměstnavateli, zda jej bude tolerovat. Kouření není životní potřeba, jako jídlo, pití, vyměšování. Kouření je osobní záliba, stejně jako hraní her, surfování po internetu, jízda na kole, sledování televizoru, budgee jumping, onanie.... Je neuvěřitelné, na jakou úroveň životních práv a svobod tento zlozvyk kuřáci dokázali dostat a jak arogantně reagují na stížnosti nekuřáků. Nebojím se přirovnání k často jednostrannému rasismu róm - bílý.
Tomáš Březina
Zdravím Vás, děkuji za názor, souhlasím s Vámi.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, řeší respektive vytahuje se vaše nařízeni i na tzv. Petting, nikoliv v pracovní době, ale například v přestávce na oběd ? Děkuji a zdravim
Tomáš Březina
Vážená paní Plchová, zdravím Vás, trochu se stydím a omlouvám, já nevím co to je Petting. Ale vzhledem k tomu, že u nás se o přestávkách pouze obědvá, tak u nás asi Petting nikdo nedělá :-) a nebudeme ho, až zjistím co to je, zakazovat.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru