Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně rostla o 2,8 procenta, tedy o 0,3 procentního bodu více než předpokládal předběžný odhad. Ve srovnání s předcházejícími třemi měsíci se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,9 procenta, předběžně se uváděl růst o 0,6 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad s tím, že na výkon ekonomiky měl pozitivní vliv především zahraniční obchod.

"Hrubý domácí produkt příjemně překvapil," komentuje poslední čísla analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

Zpřesnění údajů HDP za první čtvrtletí bylo podle statistiků důsledkem využití komplexnějších informací o vývoji podnikatelského a vládního sektoru a částečně i dílčích zpřesnění ukazatelů za jednotlivá čtvrtletí roku 2010.

"Zdrojem ekonomického růstu byl na straně poptávky především zahraniční obchod, pozitivní vliv mělo i oživení investiční aktivity. Opačně působil pokles výdajů na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí. Tahounem zvýšení tvorby hrubé přidané hodnoty byl stejně jako v předchozích čtvrtletích zpracovatelský průmysl," uvedl ČSÚ.

"Za celý růst české ekonomiky může vlastně průmysl, a v rámci něho především průmysl zpracovatelský. Při ještě podrobnějším členění zjistíme, že šlo hlavně o automobilový průmysl a na něj navázané výroby, které vyrábí hlavně pro vývoz. Zpracovatelský průmysl zajistil téměř čtyři pětiny přírůstku HDP," upozornila Markéta Šichtařová z Next Finance.

Na nabídkové straně ekonomiky se v prvním čtvrtletí o meziroční zvýšení reálné hrubé přidané hodnoty (HPH) o 3,5 procenta zasloužil zejména zpracovatelský průmysl, který zajistil téměř čtyři pětiny přírůstku.

HPH ve zpracovatelském průmyslu přitom vzrostla o 11,6 procenta, a to především v odvětvích - výroba dopravních prostředků, strojírenství a elektrotechnický průmysl. Nižší HPH ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 zaznamenala zejména odvětví zemědělství, energetiky a stavebnictví.

"Česká ekonomika tak lehce zrychlila oproti 4. čtvrtletí minulého roku, kdy rostla o 2,6 % meziročně a 0,3 % mezičtvrtletně. Růst táhl hlavně export a investice. Spotřeba vlády a domácností naopak růst zpomalovala," dodává Franče.

Dál bude záležet na Německu

Podle Jiřího Mosera, řídícího partnera PwC jsou očekávání šéfů firem k ekonomice zatím velmi opatrná. "Obávají se kvůli velké otevřenosti české ekonomiky zhoršení globální ekonomické situace, a tím i poklesu poptávky po své produkci," řekl Moser s odvoláním na nedávný průzkum PwC mezi kapitány nejvýznamnějších tuzemských společností.

Podle analytiků bude nejdůležitější pro malou českou otevřenou ekonomiku další vývoj v eurozóně a zejména v Německu. Analytici očekávají, že letos vykáže růst  mezi dvěma a třemi procenty, což by mělo pomoci i Česku.

"Vyšší než očekávaný růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí spolu s výhledem silného růstu v Německu dává důvody k mírnému zvednutí celoročního výhledu pro HDP nad 2 procenta," odhaduje Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru