Těžařská skupina Czech Coal nabídne teplárnám nové smlouvy na dodávky hnědého uhlí od roku 2013 do roku 2022 a zároveň ale komoditu zdraží. Potvrdila to ve středu mluvčí firmy Gabriela Benešová.

Teplárnám postupně končí současné smlouvy na dodávky uhlí, kterého je podle nich nyní na trhu nedostatek.

Zdražení by se mohlo pohybovat okolo 50 procent. Podle místopředsedy Teplárenského sdružení Tomáše Drápely je cena nabízená mosteckým těžařem příliš vysoká.

"Všechny těžební společnosti významně prosperují se stávající cenou," řekl Drápela na setkání s novináři. Podle ředitele Teplárenského sdružení Martina Hájka navíc dodávky do roku 2022 nezaručí teplárnám dlouhodobou existenci na další období.

Energetický průmyslový holding (EPH), který v Česku teplárny provozuje, považuje nabídku za nepřijatelnou. Zdražení uhlí by se dle něj promítlo do cen tepla.

Czech Coal chce nabízet teplárnám míchanou směs z různě výhřevného hnědého uhlí, jehož cena by se měla pohybovat na úrovni 80 procent ceny černého uhlí. Uhlí se prodává podle výhřevnosti a u hnědého se současná obvyklá cena u tepláren pohybuje mezi 40 až 45 korunami za gigajoule. Výhřevnost hnědého uhlí se pohybuje od deseti do 18 gigajoulů na tunu.

Místopředseda představenstva Czech Coalu Jan Dienstl na konci března uvedl, že při 80 procentech ceny černého uhlí by stál gigajoule z hnědého uhlí 60 až 68 korun, cena černého uhlí ale nyní často atakuje i stokorunovou hranici. Czech Coal dnes zdražení potvrdil.

"Cena by se skutečně mohla pohybovat okolo 70 korun za gigajoule," řekla Benešová. Odhady o padesátiprocentním zdražení ale odmítla. "Paušálně to nelze říct. Jednotlivé kontrakty se budou dělat individuálně, a od toho bude odviset i cena," dodala.

Plyn je třikrát dražší

Jedním z důvodů plánovaného zdražování je podle těžařů relativně nízká cena hnědého uhlí. I topení plynem stojí zhruba trojnásobek, a tak mohou zejména teplárenské společnosti nasadit vyšší ceny a hodně vydělávat.

"Problém je v tom, že teplárny jsou zvyklé na vysoké zisky a my se o tu marži chceme podělit. Ale všem teplárnám to uhlí dáme, jen jde o cenu," řekl v březnu ČTK Dienstl. Czech Coal nabízí uhlí i při zachování těžebních limitů.

"Tato cena je naprosto nepřijatelná, protože teplárnám by se podstatně zvýšily náklady na výrobu tepla a současně by musely z ekonomických důvodů zcela přestat vyrábět elektrickou energii. To by dramaticky zvýšilo cenu tepla a vedlo by to k totální destrukci systémů centrálního zásobování teplem," zopakoval argumenty tepláren mluvčí Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Martin Maňák.

Současná cena hnědého uhlí podle něj odpovídá cenám jinde v Evropě. Zdražení interpretuje jako zneužití dominantního postavení Czech Coalu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru