Česko-slovenská investiční skupina Penta prodává polskou firmu Drumet, která je jedním z nejstarších producentů ocelových drátů v Polsku i v Evropě. Kupujícím je společnost WireCo World Group. Hodnota a podmínky smlouvy nebudou zveřejněny. Informoval o tom mluvčí Penty Martin Danko. Transakce podléhá schválení antimonopolního úřadu.

Penta koupila Drumet v konkurzu v červenci 2009 a začala s jeho restrukturalizací a kapitálovými investicemi tak, aby byla společnost schopná znovu získat svoji původní pozici na trhu. Drumet již v roce 2009 zvýšil svoje tržby na zhruba 12,5 milionu eur, o rok později to bylo 60 milionů eur a letos očekává tržby více než 75 milionů eur, přičemž si udržuje svoji ziskovost, uvedl Danko.

,,Akvizice Drumetu - převzetí společnosti v konkurzu a obnovení reputace a důvěry klientů a zaměstnanců - byla velkou výzvou. Penta má se záchranou společností bohaté zkušenosti a jsme rádi, že spolu se zaměstnanci a našimi partnery jsme byli schopni dosáhnout skvělého výsledku i v Polsku. WireCo je globální strategický hráč, který je nyní schopný Drumetu poskytnout dlouhodobou vizi a strategii,“ uvedl Rafal Sosna z polské divize Penty.

Penta Drumet v roce 2009 zachránila

Drumet byl založen v roce 1895. V únoru 2009 ale musela společnost svoji produkci kvůli neschopnosti plnit závazky vůči svým dodavatelům pozastavit.

V lednu 2009 podala firma návrh na konkurz, na jehož základě obchodní soud ve Wloclawku oznámil bankrot společnosti a jmenoval konkurzního správce. Penta Drumet koupila v červenci 2009 za 120 milionů polských zlotých (asi 716 milionů korun). Společnost nyní zaměstnává asi 700 lidí.

Penta, která byla založena v roce 1994, investuje především do maloobchodu, zdravotnictví, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu, telekomunikací a privátního bankovnictví. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy.

Donedávna Pentě v Polsku patřila síť potravinářských obchodů Žabka, prodejny této sítě v Česku prodala Penta obchodnímu řetězci Tesco. V Polsku vlastní Penta lékárny Dr. Max nebo Okna Rabień. Investiční skupina se zajímá o koupi největšího distributora tepla v EU, varšavskou společnost SPEC, i o majetek společnosti Vattenfall v Polsku, který Švédové kvůli odchodu z tohoto trhu plánují prodat.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru