Švédská automobilka Saab musela ve středu opět zastavit výrobu kvůli nedostatku součástek. Ze stejného důvodu výroba stála i v úterý, ve středu se měla opět obnovit. Informovala o tom švédská TV4.

Podle TV4 výroba ve středu začala, ale po 40 minutách byla opět zastavena. Ve firmě nebyl k zastižení nikdo, kdo by se ke zprávě vyjádřil, napsala agentura Reuters.

Ztrátová automobilka musela začátkem dubna zastavit výrobu na téměř dva měsíce, protože neměla peníze na platby dodavatelům. Koncem května produkci obnovila díky dohodě o investici od čínské společnosti Pangda Automobile Trade.

 

Majitelem Saabu je nizozemská společnost Spyker, která se začátkem loňského roku po vleklých jednáních dohodla s americkou automobilkou General Motors, že koupí její ztrátovou divizi Saab za 400 milionů dolarů (zhruba sedm miliard korun) v hotovosti a akciích. Dohoda o prodeji zachránila švédskou značku před postupným ukončením činnosti, o kterém rozhodla GM.

 

Saab se i pod novým majitelem potýkal s nedostatkem financí. Minulý měsíc se však Spykeru podařilo dohodnout na investici s čínskou firmou Pangda v celkové výši 110 milionů eur (2,7 miliardy korun). Dohoda zahrnuje ujednání, že Pangda nakoupí vozy Saab v hodnotě 45 milionů eur. Získá rovněž téměř čtvrtinový podíl ve Spykeru za 65 milionů eur.

 

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru