Největší schodek obchodní bilance loni Česká republika vykázala s Čínou, Ruskem a Japonskem. Naopak nejvyšší přebytek mělo Česko s Německem, Slovenskem a Velkou Británií. Vyplývá to z Analýzy vývoje ekonomiky ČR a odvětví v působnosti ministerstva průmyslu a obchodu za rok 2010.

Zahraniční obchod České republiky skončil v roce 2010 přebytkem 122,8 miliardy korun, který byl ve srovnání s rokem 2009 o 26,8 miliardy korun nižší.

Deficit Česka při obchodování s Čínou loni podle údajů MPO vzrostl meziročně o 84,2 miliardy korun na 268,3 miliardy korun. V případě Ruska se schodek obchodní bilance zvýšil o 9,5 miliardy korun na 62 miliard korun. Pasivní saldo s Japonskem se snížilo o 6,1 miliardy korun na 48,3 miliardy korun.

Nejvyšší přebytek má Česko tradičně s Německem

Naopak nejvyšší aktivní saldo loňské statistiky zahraničního obchodu ČR vykazují s Německem, které je tradičně největším obchodním partnerem ČR. Přebytek obchodní bilance s Německem se v loňském roce zvýšil o 26,6 miliardy korun na 192,4 miliardy korun. Aktivum obchodu se Slovenskem vzrostlo o 19,1 miliardy korun na 97,4 miliardy korun a Velkou Británií o 11,2 miliardy korun na 74,1 miliardy korun.

,,Mezi prvních deset zemí, se kterými ČR vykazuje největší přebytky obchodní bilance, se v roce 2010 nově zařadila Itálie, jejíž aktivum posílilo meziročně o 10,7 miliardy korun na 18,9 miliardy korun," uvedlo MPO. Z žebříčku naopak vypadlo Rumunsko, které bylo v první desítce nahrazeno Španělskem.

Objem vývozu do Asi a Tichomoří vzrostl o třetinu

V roce 2010 vzrostl český vývoz do zemí EU meziročně o 16,4 procenta, jejich podíl na celkovém exportu ČR ale oslabil o 0,9 procentního bodu na 83,8 procenta. Největší relativní růst zaznamenal český vývoz do Číny, Severní Koreje, Kuby, Laosu, Mongolska, Vietnamu, SNS a ostatních vyspělých tržních ekonomik.

,,Pokračoval také proces diverzifikace českých vývozů i do vzdálených teritorií, když například export směřující na africký kontinent a Blízký východ poprvé překonal hranici 59,8 miliardy korun a saldo povyskočilo na povzbudivých 42,1 miliardy korun," upozornilo v analýze MPO.

Příznivě se loni podle MPO vyvíjel rovněž vývoz do regionu Asie a Tichomoří, který v roce 2010 dosáhl rekordní hodnoty 81,8 miliardy koruny. ,,Tato úroveň převýšila výsledky předchozího roku o více než 30 procent a současně překonala i výsledky předkrizového období," podotklo MPO.

Podle aktualizované exportní strategie nyní stát hodlá českým exportérům pomoci proniknout na trhy mimo EU, do níž stále směřuje většina českého vývozu.

,,Snížení závislosti na konjunkturním cyklu eurozóny, udržení konkurenčního postavení na sousedních trzích a zvýšení přítomnosti na rostoucích zámořských trzích je dlouhodobou prioritou," uvedlo MPO. Za perspektivní vývozní teritoria ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek považuje zejména Asii a také Jižní Ameriku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru