Slovenská ekonomika v prvním letošním čtvrtletí stoupla o 3,5 procenta. Udržela si tak tempo růstu z posledního kvartálu loňska. Uvedl to dnes slovenský statistický úřad, který potvrdil svůj odhad z května. Český hrubý domácí produkt (HDP) se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 2,5 procenta.

Hospodářství Slovenska táhl zejména export, který přidal meziročně o 15,8 procenta. ,,Předpokládáme, že poptávka přichází zejména z Německa, našeho největšího obchodního partnera, které si nadále udržuje solidní ekonomický růst," uvedl analytik ING Eduard Hagara. Domácí poptávka se kvůli úsporným opatřením vlády snížila o 0,2 procenta.

Po očištění o sezónní vlivy si slovenský HDP v prvním čtvrtletí ve srovnání s koncem minulého roku polepšil o procento.

Loni slovenská ekonomika stoupla meziročně o čtyři procenta. Podařilo se jí tak vymazat většinu ztrát z předchozího roku, kdy se kvůli dopadům světové hospodářské krize propadla o 4,8 procenta.

Kvůli vládnímu balíčku na ozdravení státních financí, který zahrnoval propouštění ve státní správě a zvýšení některých daní, se letos očekává přibrzdění tempa růstu hospodářství. Ministerstvo financí v poslední prognóze odhadlo, že HDP v tomto roku přidá o 3,4 procenta.

Nezaměstnanost v prvním kvartálu dosáhla 13,9 procenta, zůstala tak na úrovni posledního loňského čtvrtletí, kdy byla nejnižší za celý minulý rok. Slovensko ale nadále patří v Evropské unii mezi země s nejvyšší nezaměstnaností.

Průměrná mzda na Slovensku v sledovaném období sice stoupla meziročně o 2,9 procenta na 746 eur (18 070 korun), kvůli vyšší inflaci ale poprvé od konce roku 2008 reálně klesla, a to o 0,4 procenta. V Česku průměrný plat v prvním čtvrtletí v porovnání se stejným obdobím loňska vzrostl o 2,1 procenta na 23 144 korun.

Slovenský průmysl zrychluje

Průmyslová výroba na Slovensku pak v dubnu meziročně vzrostla o 8,3 procenta, a zrychlila tak růst z předchozích 6,8 procenta v březnu. Proti loňskému roku ale výroba vykazuje slabší růst.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že tempo růstu v dubnu zpomalí. Odhadli jej na 6,5 procenta.

Slovenský průmysl loni vykázal růst o 18,9 procenta. To je výrazné zlepšení proti roku 2009, kdy výroba naopak o 13,7 procenta klesla, hlavně kvůli dozvukům globální krize.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru