Sněmovna v úterý v prvním čtení podpořila vládní návrh na zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty. Od příštího roku by měla vzrůst z nynějších deseti na 14 procent, zatímco horní dvacetiprocentní sazba zůstane stejná. Od roku 2013 se obě sazby mají sjednotit na 17,5 procenta. Opozice s návrhem nesouhlasí. Peníze z vybrané DPH mají podle dohody stran vládní koalice jít na velkou důchodovou reformu.

Má tak být nahrazen výpadek ve výběrech státu způsobený odklonem peněz do nově zavedených soukromých penzijních fondů. Ministr financí Miroslav Kalousek poslancům řekl, že peníze takto získané půjdou výlučně na důchodový účet.

Opoziční sociální demokraté i komunisté návrh kritizovali, poukazovali hlavně na sociální dopady a navrhovali ho zamítnout. Jihomoravský hejtman a předseda asociace krajů Michal Hašek varoval, že změna těžce zasáhne hospodaření krajů i měst. Jen v rozpočtu Jihomoravského kraje si podle něj od příštího roku vyžádá 80 milionů korun, v dalším roce až 180 milionů korun.

Lidé omezí spotřebu, varují komunisté

Jiří Dolejš (KSČM) označil návrh za nesmysl a řekl, že jeho smyslem je hlavně zalátat díru na důchodovém účtu. Varoval, že lidé začnou kupovat v zahraničí, omezí svojí spotřebu, nebo se přesunou k méně kvalitním potravinám. Stát také podle něj nakonec nemusí vybrat žádné peníze navíc.

Poslanec ODS Michal Doktor návrh hájil. Řekl mimo jiné, že obavy odpůrců změny jsou do značné míry přehnané, liché, nebo vycházejí ze špatných předpokladů.

Rath: Je to lumpárna

Zato středočeský hejtman David Rath (ČSSD) kritikou nešetřil. "Vy jednou budete mít pomník jako největší zadlužovatel této země," vzkázal ministru Kalouskovi. Důchodová reforma není podle nic jiného než "lumpárna a loupež za bílého dne".

Zvýšení DPH bude znamenat zdražení potravin, léků, sociálních a zdravotních služeb, městské hromadné dopravy, vstupenek na sportovní utkání a kulturní pořady, knih, novin. Zdraží zřejmě voda, teplo, dětské pleny a autosedačky a také pohřby. Nejvíc se proti zvýšení DPH ozývají vydavatelé, podle některých to bude znamenat konec některých nakladatelství.

Změny podle propočtů ministerstva financí dopadnou nejvíce na důchodce a nízkopříjmové domácnosti s dětmi. Těm by ale měl stát následně dopady změn DPH nahradit pomocí valorizace důchodů nebo sociálními dávkami.