Zastupci Českých drah začnou nabízet své dluhopisy investorům. Road show začne tento pátek v Praze, prezentace pak budou pokračovat v Londýně, Paříži a Frankfurtu.

"Začínáme je nabízet investorům, začneme v Praze a příští týden objedeme další města," říká šéf drah Petr Žaluda. Celkem si dráhy chtějí půjčit 300 milionů eur, tedy asi 7,3 miliardy korun. Získané peníze mají urychlit obnovu vozového parku.

Od agentury Moody`s získaly rating Baa1, který znamená střední míru rizika. Hodnocení zlepšilo, že jsou dráhy kvazimonopol vlastněný státem a mají podepsané desetileté smlouvy s vládou i se čtrnácti kraji.

Výhled zlepšuje i fakt, že firma má velké množství nemovitého majetku, který plánuje prodat.

Negativem je naopak nejistota, že se firmě podaří zlepšít efektivitu a podíl na trhu a může se tak dostat do potíží s hotovostí.

Rizikem je také očekávaný vstup konkurence na českou železnici. Agentura přitom konkurenta Českých drah vidí hlavně v obřích dopravních firmách západní Evropy.

Současný management drah také připravuje České dráhy na vstup na burzu. Ten ale zatím není podle Žaludy na pořadu dne. Dluhopisy v hodnotě šesti miliard korun plánuje vydat i dceřinná společnost drah ČD Cargo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru