Velikostí ekonomiky celého Portugalska svírá klíčový španělský region Katalánsko centrální vládu premiéra Zapatera do kleští mezi dodržení fiskálních cílů a ztrátu politické podpory.

Po pondělní zprávě listu El País, že region Kastilie-La Mancha je bez peněz na výplaty zaměstnanců a platby dodavatelům, klíčové regiony španělské ekonomiky i politické podpory vlády plánují nadměrné rozpočtové schodky, které chtějí profinancovat emisí lokálního dluhu.

Další Portugalsko - uvnitř Španělska

Katalánsko, které je španělskou největší autonomní oblastí se silou ekonomiky, která odpovídá celému Portugalsku, počítá pro celý rok 2011 s dvojnásobnou úrovní schodku rozpočtu proti s vládou dojednanému cíli a bez přílisných diskusí chce její souhlas.

Ratingová agentura Moody’s promptně varovala, že to může (a v případě naplnění bude mít) dopad na hodnocení dluhu celého Španělska.

Premiér Zapatero se dostává do těžké volby mezi „výjimkou“ pro Katalánsko (která může zafungovat jako precedens) a potenciální ztrátou politické podpory od dosavadní bašty jeho socialistů.

Podle ekonomů katalánská revolta podkopává obraz premiéra jako muže disponujícího „právem veta“ nad emisemi dluhopisů a kontrolou regionálních rozpočtů. „Krok je otevřeným odporem Katalánska a hrozí rozšířením do více oblastí v zemi. Když může jedna, proč by totéž neměly žádat Andalúsie či Valencie?,“ ptá se profesor IE business school v Madridu a bývalý ekonom MMF Fernando Fernandez.

Španělské regiony (Catalonia, Castilla La Mancha, Andalusia, Valencia)

Zdroj: Wikipedia

Trh dluhopisů se zatřásl

Regionální „neposlušnost“ otřásá viditelně trhem dluhopisů a CDS. Spread ve výnosu, který investoři požadují za nákup katalánského dluhu proti centrálnímu španělskému shodné splatnosti se roztáhl na více než 170 bazických bodů. Pro srovnání, u největší německé spolkové země Severního Porýní – Vestfálska, tento spread vůči německým bundům dosahuje jen zhruba 45 bps.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru