Mezinárodní ratingová agentura Fitch lepšila výhled úvěrového ratingu Maďarska na stabilní z negativního. Upozornila rovněž, že by mohla přikročit ke zvýšení samotného ratingu, pokud vláda úspěšně zrealizuje nedávno ohlášený reformní program.

Agentura nyní hodnotí závazky Maďarska stupněm "BBB-". Fitch uvedla, že plánovaná vládní opatření posílila důvěru v to, že rozpočtový deficit Maďarska v příštím roce klesne pod tři procenta hrubého domácího produktu.

Předpověděla rovněž, že maďarský státní dluh by měl do konce roku 2013 klesnout na 71 procent HDP z loňských více než 80 procent.

Zlepšení ratingové výhledu se podle některých analytiků dalo očekávat. "Negativní ratingový výhled přestal být oprávněný poté, co vláda představila program rozpočtové reformy," uvedl analytik Gergely Suppan ze společnosti Takarekbank.

 

Dnešní revize ratingového výhledu je první pozitivní reakcí některé ze tří předních ratingových agentur na ohlášený reformní plán maďarské vlády. Agentura Fitch nicméně upozornila na rizika související s realizací tohoto plánu, který zahrnuje například snížení invalidních důchodů či státních dotací na léky.

 

Jedním z cílů plánu je snížit v příštím roce rozpočtový deficit na 2,5 procenta HDP. Agentura Fitch však předpokládá, že schodek bude napřesrok činit 2,9 procenta HDP. Maďarská ekonomika by podle jejích prognóz měla v letošním roce stoupnout o 2,8 procenta a v příštím o 3,2 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru