Brusel chce, aby v Evropské unii vznikl evropský jízdní řád. Ten by měl zahrnovat všechny unijní státy a také druhy dopravy. Cílem je prý ulehčení života běžným lidem.

Problém je nyní totiž v tom, že existuje podle údajů Evropské komise více než stovka různých jízdních řádů.

"Žádný z nich neumožňuje uživateli najít informace či zarezervovat jízdenku na cestu kdekoliv v Evropě při zohlednění různých zemí či dopravních prostředků," zdůraznila komise v pondělním prohlášení.

Eurokomisař pro dopravu Siim Kallas současně vyzval zástupce odvětví dopravy, aby vypracovali skutečný evropský jízdní řád, který by to měl zajistit.

"Není důvod k tomu, aby na jednotném evropském trhu existovala celá řada jízdních řádů. Rád bych podniknul cestu po Evropě, kdy bych mohl kombinovat leteckou, železniční i námořní dopravu, městskou či silniční dopravu a přitom bych celou cestu mohl naplánovat on-line a potřeboval bych jen jednu jízdenku, kterou bych rovněž zakoupil on-line. Proto dnes zahajuji tuto iniciativu," prohlásil Kallas.

K iniciativě se může připojit kdokoli, od firem, přes úřady po širokou veřejnost. Ta pak bude hlasovat o předložených jízdních řádech a o tom, jak fungují. Komise pak pomůže vítězům s propagací jejich výtvorů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru