Šéf britského mobilního operátora Vodafone podpořil snahy francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho o regulaci internetu. Postavil se tak proti globálně působícím internetovým firmám jako Google a Facebook, které prosazují zachování co největší svobody na síti.

Internetové firmy se mají řídit zákony jednotlivých států stejně, jako to musejí dělat telekomunikační operátoři, prohlásil v podnělí generální ředitel Vodafonu Vittorio Colao na stránkách britského listu Financial Times.

 

Regulace internetu

Colao podpořil Sarkozyho volání po přísnější kontrole internetu v oblasti ochrany soukromí a ochrany spotřebitele. "Sarkozy má pravdu, když říká, že realizace plného potenciálu internetu si vyžádá účinný právní rámec a že samoregulace nestačí," uvedl šéf Vodafonu.

 

Operátoři proti technologům

Vystoupení šéfa Vodafonu je dokladem rostoucího napětí mezi telekomunikačními operátory a americkými technologickými firmami.

Šéfové světa internetu vystupují proti snahám o svázání aktivit na síti vládními pravidly a na nedávném summitu G8 ve Francii označili zástupci firem jako Facebook a Google návrhy pravidel na ochranu duševního vlastnictví nebo soukromí za ohrožování inovace a svobody projevu.

Poukazovali přitom na to, jak svobodná výměna informací na webu přispěla k lidovým povstáním za letošního "arabského jara".

Samy internetové firmy v čele s Googlem ovšem u vlád usilují o získání výhod na úkor telekomunikačních operátorů, jejichž linek využívají. Mezi oběma skupinami kvůli tomu vládne silné napětí už v Americe a nyní se přenáší i do Evropy.

Operátoři se staví proti požadavkům internetových firem na zavedení takzvané "síťové neutrality", což je v podstatě vládní regulace, která operátorům znemožní nebo ztíží zpoplatňování internetových firem podle objemu a nákladnosti přenosu. Argumentují přitom tím, že přenos žádného obsahu nesmí být "diskriminován".

Podobné zpoplatnění chystají na webové firmy i evropští operátoři jako Vodafone, Telefónica nebo France Télécom. Doufají přitom, že přesvědčí příslušnou evropskou komisařku Neelie Kroesovou, aby odmítla návrhy na zavádění principu síťové neutrality. Kroesová na příští měsíc chystá konferenci o internetu a telekomunikacích.

Dozor podle britského vzoru

Colao připustil, že dozor nad webovými firmami, které operují v kyberprostoru bez hranic, bude obtížný, poukázal však na novou britskou legislativu.

Ta umožní regulačním úřadům nařizovat telekomunikačním operátorům blokování přístupu na webové stránky s pirátským stahováním hudby a filmů.

Colao navrhl rozšířit tuto regulaci na další oblasti, aby operátoři mohli blokovat i přístupy na stránky obviněné z porušení národních zákonů o ochraně soukromí nebo ochraně spotřebitele.

Internet: Vždy budeme napřed

Hvězdně obsazená konference o budoucnosti internetu, kterou před dvěma týdny svolal francouzský prezident ukázala už první den na to, jak rozdílné jsou pohledy představitelů státu a představitelů internetových společností.

Sarkozy tehdy představil svou představu o regulaci internetu. "Když je internet součástí života většiny lidí, není možné vyřadit stát z rozhodování," řekl Sarkozy.

"Nikdo by neměl zapomínat, že vláda je jediným legitimním zástupcem vůle lidu v našich demokraciích. Opomenout to znamená riskovat chaos a anarchii," dodal Sarkozy. Ve svém projevu zdůraznil, že je potřeba stanovit pravidla, která ochrání autorská práva, zabrání monopolům a ochrání dětské uživatele.

Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Eric Schmidt, donedávna výkonný ředitel Googlu a nyní jeho předseda s nevýkonnými pravomocemi, který má na starosti právě styk s úřady a regulátory, vzápětí během panelové diskuse chladně opáčil, že technologie se vyvíjí tak rychle, že stát by se neměl o regulaci snažit ani v nejmenším.

"Vyvíjíme se rychleji než jakákoli vláda, natožpak více vlád," řekl Schmidt. "Ještě před tím, než se rozhodnete, jak regulovat, tak se zeptejme, zda tu není místo toho nějaké technologické řešení. Protože my se dokážeme přes problém přenést rychleji, než stát schválí zákon," dodal Schmidt.