Německá vláda v pondělí podle očekávání schválila návrh zákona, podle nějž všechny jaderné elektrárny v zemi ukončí provoz do roku 2022. Normu musí ještě odhlasovat parlament, který by tak měl učinit do začátku července.

Návrh počítá s tím, že sedm nejstarších atomových reaktorů, dočasně odstavených v březnu po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, už nebude znovu uvedeno do provozu. To samé se týká poruchového reaktoru v Krümmelu, který stojí již čtyři roky. Zbývajících devět jaderných zařízení bude postupně odpojováno ze sítě mezi roky 2015 a 2022.

Místo jádra chce Německo v budoucnu více využívat energii z obnovitelných zdrojů a plynové elektrárny. Spolu s novelou zákona o jaderné energetice proto německá vláda pošle do parlamentu doprovodné návrhy norem, které mají urychlit výstavbu těchto zařízení a nových přenosových sítí.

Dolní parlamentní komora, Spolkový sněm, by se balíkem energetických zákonů měla začít zabývat už ve čtvrtek. Závěrečné hlasování se čeká na konci června. Spolková rada, která je horní komorou německého parlamentu, by projednávání měla dokončit 8. července.

Český premiér Petr Nečas řekl, že toto rozhodnutí respektuje, zároveň ale žádá, aby Německo respektovalo rozhodnutí Česka dál využívat energii z jádra. Hospodářská komora ČR rozhodnutí Německa kritizovala jako unáhlené a nekoordinované. Obává se neblahých důsledků pro konkurenceschopnost českých firem.

Elektřina zdraží

Odstavení jaderných elektráren v Německu zvýší podle předběžných odhadů české vlády po roce 2022 cenu elektřiny v Česku o 30 procent. Při návštěvě Drážďan to minulý týden řekl premiér Petr Nečas. To by podle něj ale nastalo jen v případě, že by Česká republika na krok Německa nijak nereagovala, například zvýšením energetických kapacit dostavbou jaderné elektrárny Temelín.

Analytička Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance předpokládá plynulé zdražování elektřiny. "Rozhodně nelze čekat, že by mělo dojít ke skokovému růstu cen elektřiny," uvedla.

Podle analytika Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus je zdražení silové elektřiny na burze v příštích letech o 30 procent reálné. "

To ovšem neznamená, že takovým tempem bude zdražovat elektřina pro domácnosti," upozornil. "Silová elektřina je pouze částí celkového účtu, kromě toho by nám měla pomáhat i nadále posilující koruna vůči euru."

Energetický a regulační úřad odhaduje pro příští rok zdražení elektřiny domácnostem nejvýše o 6 procent, pro firmy až o 9 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru