Světové letecké dopravě letos pravděpodobně klesne zisk na čtyři miliardy dolarů (66,6 miliardy Kč). Odhadl to v pondělí ředitel Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Giovanni Bisignani a jako důvod uvedl přírodní neštěstí, politické nepokoje a vysoké ceny paliv. Loni odvětví vydělalo 18 miliard dolarů.

Bisignani připomněl, že asociace aerolinií uváděla v březnu jako předchozí předpověď letošního zisku za celé odvětví 8,6 miliardy dolarů. Nyní odhad snížila kvůli následkům zemětřesení a cunami v Japonsku, povstáním na Blízkém východě a vysokým cenám pohonných hmot, napsala agentura AP.

Při březnových kalkulacích počítala IATA s cenou ropy Brent 96 dolarů za barel. Ceny mezitím stouply nad 110 dolarů za barel. Každé zvýšení ceny o jeden dolar znamená nárůst nákladů o 1,6 miliardy dolarů, uvedl Bisagnani.

"Je to pro nás obrovský problém," řekl Bisagnani.

Členskou základnu IATA tvoří přes 230 leteckých společností, které se na pravidelné mezinárodní letecké přepravě podílejí zhruba 93 procenty. Údaje sdružení nezahrnují vnitrostátní přepravu a nepravidelné lety.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru