Francouzská bankovní skupina Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku, krátce po skandálu se svým makléřem Jérômem Kervielem v roce 2008 nabídla Libyi investici do svých akcií za zhruba jednu miliardu dolarů (asi 17 miliard Kč).

Podle listu Financial Times (FT) Libye na transakci do poloviny loňského roku prodělala zhruba 72 procent původně investované částky.

Banka transakci připravila pro libyjský státní fond Libyan Investment Authority (LIA). Ten patří mezi takzvané suverénní fondy, které jsou ve vlastnictví vlád jednotlivých zemí a většinou investují volné prostředky. Investice do nákupu akcií Société Générale byla pro fond LIA největší za posledních pět let.

Skandál s makléřem Kervielem vyšel na světlo hned na začátku roku 2008. Banka tehdy přiznala, že Kerviel ji nepovolenými transakcemi připravil asi o pět miliard eur.

Byznys s Kaddáfím

Začátkem března téhož roku už ale byla na stole nabídka na nákup akcií Société Générale, kterou banka připravila právě pro zmíněný libyjský fond.

Majitel Komerční banky měl v té době problém ujistit investory, že nemá kvůli skandálu vážné problémy. Stejně tak se snažil "zalepit" díru, která mu kvůli Kervielově skandálu vznikla v bilanci. Případ, na který list přišel, podle něj dokládá, jak přední globální banky dělaly byznys se zemí Muammara Kaddáfího.

List FT má k dispozici dokumenty, které transakci popisují a z nichž je patrné, že transakce byla přínosná hlavně pro banku samotnou, která inkasovala vysoké poplatky.

List ale zjistil, že Société Générale zdaleka nebyla jedinou bankou, která s libyjským suverénním fondem podnikala.

Nákup derivátů za zhruba 1,2 miliardy dolarů (přes 20 miliard Kč) Libyi zprostředkovala také americká investiční banka Goldman Sachs. Libye na transakci prodělala 98,5 procenta původně investované částky.

Celková aktiva libyjského vládního fondu přesahují 50 miliard dolarů. Letos, následkem vojenských úderů proti Libyjskému vůdci Kaddáfímu, Spojené státy v rámci sankcí zmrazily lybijská aktiva za 37 miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru