Japonská automobilka Mazda Motor zhruba do roku 2013 ukončí výrobu ve Spojených státech a opustí společný podnik s americkou firmou Ford Motor. Informoval o tom páteční vydání japonského listu Nikkei.Mazda v reakci vydala krátké tiskové prohlášení, že zpráva se nezakládá na správných informacích.

Mazda v uplynulém finančním roce vyrobila ve Spojených státech 45.000 automobilů. Po ukončení místní výroby bude firma podle listu Nikkei do USA svoje vozy jen dovážet.

 

Mazda nyní údajně jedná s firmou Ford o prodeji svého podílu ve společném podniku pro výrobu automobilů s názvem AutoAlliance International (AAI). V něm mají obě automobilky shodný 50procentní podíl.

"Mazda a Ford společně probírají různé možnosti dalšího vývoje AAI, ale v tuto chvíli zatím nemůžeme nic oznámit. Spekulace nekomentujeme," stojí v prohlášení Mazdy

Japonci ukončí podle listu výrobu modelu Atenza, který se v USA prodává pod názvem Mazda 6. Výroba nové verze tohoto modelu bude přesunuta do závodu v japonské prefektuře Jamaguči.

Od roku 2013 pak chce Mazda dovážet na americký trh své vozy ze závodů v Japonsku a Mexiku.

Obě automobilky uvolnily své předchozí dlouholeté partnerství  již koncem loňského roku, kdy Ford snížil svůj podíl v Mazdě z 11 procent na 3,5 procenta. Tehdy prezident Mazdy Takaši Jamanuči v reakci prohlásil, že obě společnosti i nadále pokračují ve spolupráci prostřednictvím společných podniků a výměny technologií.

Zpráva přichází v době, kdy poptávka po automobilech v USA oživuje z výrazného útlumu, který byl důsledkem hospodářské a finanční krize. V loňském roce se prodej automobilů v USA zvýšil o 11 procent na 11,6 milionu vozů. Zaznamenal tak první celoroční nárůst od příchodu hospodářské recese. Předloni se propadl na 10,4 milionu vozů, tedy na nejnižší úroveň za 27 let.

Německý koncern Volkswagen minulý měsíc slavnostně otevřel novou továrnu ve Spojených státech, která je důležitou součástí jeho plánu stát se do roku 2018 největším výrobcem automobilů na světě.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru