Maloobchodní tržby v dubnu bez očištění o sezonní vlivy zrychlily meziroční růst na 2,7 procenta po březnovém revidovaném zvýšení o dvě procenta. Růst tržeb byl ovlivněn prodejem motorových vozidel a maloobchodem s převahou potravin, nápojů a tabákových výrobků v nespecializovaných prodejnách. Uvedl to v pátek Český statistický úřad.

,,Zvýšením o 2,7 procenta si maloobchodní tržby mírně spravily svou reputaci z minulého měsíce, kdy sice meziročně vzrostly o 2,1 procenta, ale růst táhly zejména prodeje aut . Tento měsíc byl důležitým tahounem tržeb prodej potravin a nápojů, které rostly o 5 procent," zhodnotil situaci analytik Home Creditu Michal Kozub.

 K meziročnímu růstu maloobchodních tržeb bez očištění o 2,7 procenta v dubnu přispěl při letošním nižším počtu pracovních dní hlavně prodej motorových vozidel, a to 1,7 procentního bodu. Pozitivní vliv měl prodej potravin (příspěvek k růstu 1,1 procentního bodu) a také prodej nepotravinářského zboží, jehož příspěvek k růstu činil půl procentního bodu.

Opačně působil prodej pohonných hmot (snížení o 0,4 procentního bodu).

,,Jako tradičně největší vzestupy hlásí internetové obchody, které si stále více upevňují svoji pozici na trhu," doplnil analytik Petr Dufek z ČSOB.

Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se snížily reálně meziměsíčně o 1,4 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny se zvýšily o 8,1 procenta. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 4,8 procenta, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 6,2 procenta a za opravy klesly o 3,6 procenta. Zvýšené tržby zaznamenali zejména prodejci nákladních a užitkových automobilů.

Situace ale v současné době není příliš obchodníkům nakloněna. ,,Mnoho lidí se stále potýká s nedostatkem práce a míra nezaměstnanosti se drží na vysokých úrovních. Impulsem by neměl být ani vývoj ve mzdách," hodnotí analytik Miroslav Frayer z Komerční banky. ,, Menší ochota bank v poskytování spotřebitelských úvěrů maloobchodním tržbám rovněž nepřidává. Za letošní rok předpokládáme růst tržeb maloobchodníků na úrovni 2,7 procenta," doplňuje analytik.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru