Americká vláda se dohodla na prodeji svého zbývajícího šestiprocentního podílu v domácím výrobci automobilů Chrysler do rukou jeho italského partnera Fiat. Oznámilo to v noci na pátek americké ministerstvo financí . Fiat tak zvýší svůj podíl z dosavadních 46 procent na 52 procent a získá nad Chryslerem většinovou kontrolu.

Transakce by měla americké vládě přinést 560 milionů dolarů (zhruba 9,5 miliardy korun). Vláda do záchrany Chrysleru v roce 2009 investovala 12,5 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.

 

Fiat souhlasil, že zaplatí 500 milionů dolarů za 98 461 tisíc kusů akcií Chrysleru. Ministerstvo financí také drží opce na nákup akcií, které vlastní zaměstnanecké odbory (UAW) a Fiat tyto opce koupí za 75 milionů dolarů. Z toho 60 milionů dostanou Spojené státy a 15 milionů dolarů získá Kanada, která také automobilce v době krize půjčila.

Americká vláda na investici nevydělá

Po prodeji podílu bude mít vláda zpátky zhruba 11,2 miliardy dolarů z investované částky. Ministr financí Timothy Geithner uvedl, že vláda pravděpodobně nezíská zpět veškeré prostředky, které na záchranu Chrysleru vynaložila. Zdůraznil, že hlavním cílem pomoci byla záchrana tisíců pracovních míst v automobilovém sektoru.

,,S tím, že se podařilo prodat státní podíl v Chrysleru je jasné, že rozhodnutí prezidenta Obamy stát za firmou a restrukturovat ji bylo správné," řekl Geithner novinářům.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru