Ratingová agentura Moody's Investors Service se ve čtvrtek zmínila o malém, ale rostoucím riziku krátkodobého nedodržení platebních závazků Spojenými státy, pokud v následujících týdnech nezvýší zákonný limit pro státní dluh.

Moody's ve zprávě uvedla, že zařadí USA, které v současnosti mají známku Aaa, k revizi ratingu s možným následkem jeho zhoršení, pokud zákonodárci ve Washingtonu do poloviny července nedosáhnou významného pokroku v rozpočtových jednáních.

,,Protože riziko pokračujícího patu vzrostlo, takový ratingový zásah je pravděpodobný, pokud nebude do poloviny července patrný pokrok v jednáních," uvedla Moody's. Jejímu dnešnímu varování letos předcházela podobná zpráva agentury Standard & Poor's.

Moody's ujistila, že Spojeným státům ponechá známku Aaa, pokud země dluhový limit zvýší a platební neschopnosti se vyhne. Ratingový výhled ale bude přesto záviset na výsledku jednání ve Washingtonu.

Na lídry v Kongresu tak vzrostl tlak, aby na dohodě tvrdě pracovali a zvýšení limitu vyjednali, reagovala analytička newyorské GFT Forex Kathy Lienová. Pokud by snížení nastalo, USA by dostaly známku Aa, napsal Reuters.

Americký ministr financí Timothy Geithner se ve čtvrtek sešel s některými zákonodárci, aby s nimi projednal právě současné rozpočtové problémy Spojených států.

,,Jsem si jistý, že toto léto dosáhneme dvou věcí. Jedna z nich je, že se vyhneme neplacení závazků a druhá, že dosáhneme dohody na dlouhodbém rozpočtovém plánu," řekl Geithner novinářům po skončení schůzky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru