Řecko slíbilo inspektorům Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské centrální banky (ECB), že v rozpočtu najde dalších 6,4 miliardy eur (téměř 157 miliard korun). Agentuře Reuters to řekl zdroj z řecké vlády. Mise EU, MMF a ECB je nyní v Aténách, kde zkoumá, jak Řecko plní sliby, na jejichž základě loni čerpalo záchranný úvěr.

"Předseda vlády předloží hlavní body střednědobého plánu (předsedovi euroskupiny Jeanu-Claudu) Junckerovi," řekl zdroj. Plán podle něj počítá s urychlením privatizace, stejně jako s dalšími kroky, které mají vést ke snížení vládních výdajů, a naopak ke zvýšení příjmů.

 

Řekové opět zvednou daně a zruší úlevy

Jednání mezi řeckými představiteli a misí EU, MMF a ECB má být zakončeno ještě tento týden. Předseda řecké vlády Jorgos Papandreu by pak měl hlavní dohodnuté body projednat s Junckerem. Dohoda podle zdroje předpokládá, že Řecko v rozpočtu na letošní rok ještě více zvýší daně a zruší další daňové úlevy.

 

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Atény si od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu tehdy zajistily tříletý úvěr v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu korun). Země ale nezvládá plnit podmínky, k nimž se před přijetím úvěru zavázala, a je tedy otázka, zda dostane další část úvěru.

 

Na trzích se v posledních dnech horečně spekuluje o částkách, které bude nutné Řecku zajistit, aby současnou dluhovou krizi přežilo. Odhady se nejčastěji pohybují v rozmezí 30 miliard eur (zhruba 735 miliard korun) až 65 miliard eur (asi 1,6 bilionu korun), objevily se ale i názory, že Řecko možná bude potřebovat dalších až 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu korun).

Řecko se snaží peníze sehnat prodejem majetku

Jihoevropská země se v poslední době snaží získat peníze, kde se dá. Posledním příkladem je rozjednaný prodej části největší řecké telekomunikační firmy OTE. Tu Řekové nabízí německé firmě  Deutsche Telekom, která už v OTE vlastní 30 procent.

Řecká vláda souhlasila s prodejem 10 procent akcií firmy, což by zemi mohlo přinést zhruba 411 milionů eur (v přepočtu zhruba 10 miliard korun), napsal list Imerisia. Podle něj se vláda také chystá německé firmě prodat další podíl, tentokrát šestiprocentní.

,,Transakce desetiprocentního podílu v OTE bude dokončena do konce června. Hned nato se začne jednat o prodeji dalšího, šestiprocentního podílu," napsal list.

Podle něj se už ve středu setkal řecký ministr financí Jorgos Papaconstantinou se zástupci Deutsche Telekomu a informoval je o kladném rozhodnutí o prodeji. Podle agentury Bloomberg ale německá firma zatím nedostala toto oznámení oficiální cestou.

 

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru