Titul Patron českého podnikání za přínos podnikatelskému prostředí v nultém ročníku soutěže získal bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) za to, že během jeho vedení úřadu klesala byrokratická zátěž o osm procent.

Během dnešního setkání na pražském Václavském náměstí zároveň pořadatelé vyhlásili nový ročník soutěží Firma roku, Živnostník roku a také ankety Absurdita roku, která každoročně upozorňuje na nejnesmyslnější povinnosti uložené podnikatelům.

"Udělení ceny je pro mně jistým zadostiučiněním. Alespoň někdo si všiml, že jsem se coby ministr průmyslu a obchodu ty dva a půl roku 'neválel', že jsem se vcelku poctivě a soustavně snažil bojovat s hydrou byrokracie," uvedl Říman, který MPO vedl v letech 2006 až 2009.

Bývalý ministr podle vyjádření organizátorů cenu získal mimo jiné za zkrácení vstupního formuláře do podnikání z 21 stran na dvě, vytvoření konkurence mezi jednotlivými živnostenskými odbory či zrušení jejich územní působnosti a zlevnění vstupu do podnikání.

Titulem Patron českého podnikání od letoška veřejnost každoročně ocení jednotlivce, instituci či úřad, který nejvíce přispěje ke zlepšení podnikatelského prostředí v ČR.

Do podnikatelských soutěží se může přihlásit živnostník nebo firma, jejichž obrat nepřesáhl 1,4 miliardy korun. V loňském roce soutěžilo celkem 4123 podnikatelů, z toho 2681 firem a 1442 živnostníků. Titul Živnostník roku 2010 si odnesl pekař a cukrář Jiří Bláha z Liberce. Firmou roku se loni stala zlínská společnost 5M, která vyrábí sendvičové a kompozitní materiály.

Vyhlašovatelem soutěží jsou Hospodářské noviny, záštitu a odborný dohled nad projektem má Hospodářská komora ČR.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru