Mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila Řecku hodnocení závazků o tři stupně kvůli rostoucímu riziku, že se vládě země nepodaří stabilizovat dluhy bez jejich restrukturalizace. Rating Řecka od Moody's klesl do extrémně spekulačního pásma, napsala dnes agentura Reuters.

Závazky Řecka mají nyní od Moody's známku Caa1, tedy sedm stupňů v pásmu spekulačních investic. Dosud měla země rating B1. Výhled nového ratingu je navíc negativní. Znamená to, že další snížení může přijít v krátkém až střednědobém výhledu.

Řecko zůstalo odříznuto od mezinárodního trhu s obligacemi kvůli vysokým úrokovým sazbám svých dluhopisů. Vláda země nyní dokončuje jednání s experty EU, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky, aby získala nezbytnou pátou tranši 12 miliard eur ze zahraniční pomoci.

Výsledek by podle zdrojů mohl být znám ještě tento týden. Předpokládá se, že mise expertů z věřitelských institucí oznámí, že země potřebuje další drastické škrty výdajů, aby získala nové záchranné úvěry.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru