Japonská automobilka Toyota Motor svolá zhruba 106 tisíc hybridních vozů Prius k opravě závady u řízení a převodovky. Opatření se bude týkat zejména Spojených států a Japonska a bude zahrnovat všechny vozy Prius první generace. Oznámila to ve středu firma.

Automobilka svolá 52 tisíc vozů v USA a téměř 48 tisíc vozů v Japonsku. Zbývající část svolávaných vozů byla podle mluvčí podniku prodána v Británii a Německu, napsala agentura Reuters.

Hybridní automobily kombinují různé druhy pohonu, nejčastěji benzinový a elektrický, což umožňuje úsporu pohonných hmot. Toyota je v prodeji hybridních automobilů jasnou jedničkou. Prius vstoupil v roce 1997 jako první hybridní automobil na trh.

Toyota od roku 2009 kvůli potížím s nechtěným zrychlováním a dalším bezpečnostním problémům svolala po celém světě přes 14 milionů automobilů. Vyšetřování americké vlády před časem potvrdilo, že za zrychlování toyot mohou vadné plynové pedály a problémy s podlahovou krytinou, která může plynový pedál zablokovat. Neprokázalo se tak podezření, že by k náhlému zrychlování vozů přispěla vadná elektronika.

Toyota je nyní největší automobilkou na světě. Podle některých analytiků by ji však letos mohli o vedoucí pozici v odvětví připravit konkurenti General Motors a Volkswagen. Toyota se totiž potýká s výpadky ve výrobě v důsledku březnového zemětřesení v Japonsku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru