Pařížský soud stejně jako dříve vídeňský uznal nárok společnosti Diag Human na odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou ze strany České republiky, které mu před téměř třemi lety přiznal rozhodčí soud.

Řekl to v pondělí právní zástupce firmy Jan Kalvoda, podle něhož nyní nárokovaná částka činí více než deset miliard korun. Podle serveru Ekonom.cz Diag Human zažádal ve Francii o exekuci dalšího českého majetku.

„Pařížský Vyšší soud rozhodl o právní moci a vykonatelnosti Konečného rozhodčího nálezu v jejím sporu s Českou republikou,“ řekl Ekonomu Kalvoda. Konkrétní majetek českého státu, na nějž se má vázat pařížská exekuce, Kalvoda odmítl specifikovat.

České kulturní centrum v ohrožení?

K výkonu exekuce, která proběhne pravděpodobně v nejbližších dnech, se nabízejí například české  pohledávky, peníze na účtech, dluhopisy, či – podobně jako ve Vídni – umělecká díla, ale také budovy v majetku českého státu.

Asi nejzajímavějším objektem, kterého se může exekuce týkat, je zřejmě České kulturní centrum v Paříži. Budova číslo 18 v rue Bonaparte je úzce spojena s českou historií, roku 1916 zde například sídlila Masarykova prozatímní vláda. Nyní zde mají své pařížské sídlo mimo jiné agentury Czech Trade, Czech Invest a Czech Tourism.

Diag Human podobně jako v Rakousku postupuje podle Newyorské úmluvy, která umožňuje  vzájemném uznávání a výkonu arbitrážních nálezů. Česká republika bude mít opět čtyři týdny na to, aby předložila své protiargumenty.

Pozice státu zůstává neměnná – Česká republika bude na základě bodu 5 Newyorské úmluvy dokazovat, že arbitrážní spor s Diag Human o náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou, stále trvá, běží odvolání a proto nelze aplikovat ani úmluvu, ani exekuci.

Český zastupitelský úřad ve Francii neví o konkrétním majetku, na který by se mohla exekuce vztahovat, řekl ČTK zástupce české velvyslankyně v Paříži Jan Czerný. Ambasáda podle něho zatím nebyla obeznámena ani se zněním rozhodnutí pařížského soudu. Informace o nálezu v obecné rovině se však prý zastupitelskému úřadu donesla už minulý týden.

Czerný řekl, že budovy českého velvyslanectví ani konzulátu zabavit nelze, protože jsou chráněny vídeňskou úmluvou. "České centrum však přímo pod vídeňskou úmluvu nespadá. Teď je obtížné se k tomu vyjadřovat," uvedl diplomat.

Tiskové prohlášení společnosti Diag Human SE ze 30. 5. 2011

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru