Podle nizozemského ministra financí Jan Kees de Jagera je nezbytné, aby Řecko zcela splnilo všechny podmínky, ke kterým se zavázalo Mezinárodnímu měnovému fondu, aby získalo další část z pomoci 110 miliard eur slíbené v minulém roce.

De Jager ale také v sobotu dodal, že hospodářští ministři eurozóny zkoumají možnost, že by Řecku povolili nezávislé rozložení splátek, takzvaný soft reprofiling.

Představitelé řeckých vládních a opozičních stran se přitom nedokázali v pátek dohodnout na tom, jak vyvést zemi z dluhové krize. Konzervativci jako největší opoziční strana odmítli vládní politiku, která podle nich škodí ekonomice i společnosti.

"Pro Řecko existuje jen jedna cesta ven - vyjednání nové dohody o pomoci," uvedl šéf strany Nová demokracie Antonis Samaras.

Mise MMF a EU je na návštěvě Atén více než dva týdny a posuzuje, zda Řecko plní podmínky pro uvolnění další tranše úvěrové pomoci. Pokud uvolnění dalšího úvěru nedoporučí, hrozí Řecku příští měsíc, že nesplatí dluhopisy přes 13 miliard dolarů celkem.

Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker ve čtvrtek vystrašil trhy, když řekl, že pokud se Řekové nedohodnou, MMF nemusí uvolnit svou část pomoci, tedy 3,3 miliardy eur z celkových 12 miliard eur. Pak by podle něj bylo na ochotě některých evropských vlád, aby příspěvek MMF převzaly na sebe.

Zástupci MMF odmítli spekulace týdeníku Spiegel, že tým mezinárodní inspekce zjistil, že Řecko nesplnilo žádný z fiskálních cílů. Podle mluvčí fondu diskuse pokračuje s dobrými pokroky, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru