Státní společnosti a úřady zemí Evropské unie nejsou zrovna vzorem rychlého placení účtů. V EU jsou totiž tím největším neplatičem.

Soukromé firmy v zemích evropské sedmadvacítky odepsaly jen za loňský rok pohledávky za 312 miliard eur, tedy zhruba 7,6 bilionu korun. To je víc než 275 miliard eur, které EU přislíbila poskytnout jako finanční pomoc Řecku, Irsku a Portugalsku dohromady.

A právě velká část pohledávek soukromých firem přitom spadá právě na vrub státní správy. Píše to internetový server Euractiv s odvoláním průzkum organizace Intrum Justitia.

Objem odepsaných pohledávek loni meziročně vzrostl o tři procenta. Pro řadu soukromých společností to začíná být likvidační. Podle průzkumu švédské organizace odpis pohledávek považuje za ohrožení vlastní existence celkem 28 procent dotazovaných firem. Ve Velké Británii je to 55 procent.

Necelá polovina (45 procent) unijních soukromých podniků nezaplacené pohledávky vnímá jako překážku vlastního rozvoje.

"Veřejné úřady jsou nejhorším neplatičem. V době řečí o ekonomických stimulech a v časech, kdy se podnikům daří opravdu špatně, by bohatě stačilo, kdyby vlády uhradily spěšně závazky vůči soukromým firmám. To by představovalo pro ekonomiku miliardovou injekci," řekl internetovému serveru Luc Hendrickx, šéf asociace malých a středních podniků UEAPME.

Podle něj kvůli nezaplaceným fakturám padne jedna ze čtyř společností v EU a to přesto, že může být plně životaschopná.

Německé firmy nesplácejí nejméně

Situace napříč celou Evropskou unií se ovšem značně liší. Zatímco německé firmy loni odepsaly o osm procent pohledávek méně, v Británii to bylo o třetinu více. Právě soukromé společnosti v Německu se přitom potýkají s neplacením pohledávek nejlépe.

"V Německu firmy dokážou na krizi reagovat velmi rychle a pohledávky odepisují, aby byly připraveny na hospodářské oživení. V zemích Středomoří se naopak firmy k nezaplaceným pohledávkám zatím nijak nepostavily," dodal šéf Intrum Justitia Lars Wollung.

Zlepšení by mohla přinést nová unijní směrnice, která začne platit v březnu 2013. Podle ní budou muset veřejné instituce a podniky splatit své pohledávky do 30 dní. Pokud tak neučiní, druhá strana bude moci bezpodmínečně a okamžitě odstoupit od smlouvy.