Karlovarské oplatky a Karlovarské trojhránky i přes námitky Němců a Rakušanů přece jen získají chráněné označení Evropské unie. Rozhodly o tom ve čtvrtek země "sedmadvacítky". Předcházela tomu ale komplikovaná jednání, která se táhla téměř sedm let.

"Karlovarské oplatky po právu zůstanou i nadále českou specialitou," prohlásila česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová.

"Po komplikovaných a mnohaletých jednáních většina zástupců 27 členských zemí EU souhlasila, že Karlovarské oplatky a Karlovarské trojhránky mají právo na chráněné zeměpisné označení," řekl náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel. "Proti byli zástupci Německa a Rakouska, což jsme na základě jejich předchozích námitek očekávali," dodal.

Podle Ladislav Januše, jednatele Karlovarské pekárny Phobos, která je jedním ze dvou výrobců originálních karlovarských oplatek a trojhránků, tím končí osmiletý boj s německou stranou.

"Znamená to konečně ustálení a přenesení tohoto výrobku jen do Karlových Varů," řekl.

Podle něj získání evropského ochranného označení pomůže i na českém trhu zbavit se výrobků, které na značce parazitují a za karlovarské oplatky vydávají různé podobné výrobky. Podle Januše receptura, v níže se používá karlovarská vřídelní voda a sůl, zůstává stále stejná.

Cesta k získání chráněného označení nebyla snadná. Němečtí a rakouští výrobci používají německou verzi výrazu "Karlovarské oplatky". Po dobu pěti let nicméně budou moci být používány i německé názvy. Po vypršení tohoto přechodného období ale tento název budou smět používat jen případní držitelé historických ochranných známek, uvedlo české stálé zastoupení v prohlášení.

EU rozlišuje tři druhy registrací: chráněné zeměpisné označení (PGI), chráněné označení původu (PDO) a tradiční zaručenou specialitu (TSG). První dvě jmenované známky zaručují, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti. Zaručené speciality jsou zase výrobky, které mohou prokázat tradiční způsob výroby a složení. V případě obou karlovarských pochutin jde o první označení, tedy PGI.

Dobrý marketing

"Evropská ochrana českých výrobků je dobrým nástrojem nejen pro ochranu proti zneužití, ale i jako vhodný marketingový nástroj při získávání cizích trhů," poznamenala česká velvyslankyně.

Na unijních seznamech výrobků s chráněným označením figuruje zhruba tisíc různých produktů, z nichž zhruba tři desítky jsou z České republiky. Jsou to třeba Mariánskolázeňské oplatky, Pardubický perník nebo Hořické trubičky.

"Udělení zeměpisné ochrany znamená, že v souladu se stopadesátiletou výrobní tradicí budou moci nést označení Karlovarské oplatky jen výrobky obsahující karlovarskou vřídelní vodu. To vyřazuje ze hry německé a rakouské výrobce, kteří si na používání tohoto označení zvykli jako na výhodný marketingový tah," podotkl k rozhodnutí europoslanec Jan Březina.

Německo s Rakouskem se podle něj snažily prosadit své námitky různými politickými kanály, například i s pomocí interpelací europoslanců. Do role obhájce německých výrobců oplatek se podle něj pasoval například známý bavorský zákonodárce Bernd Posselt, který je v Česku znám jako představitel sudetských Němců.

Právě na ně námitky proti registraci odkazovaly. Berlín s Vídní poukazovaly na to, že sudetští Němci oplatky před druhou světovou válkou na českém území vyráběli.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru