Internetové volání přes Skype dnes zkolabovalo, zřejmě globálně, a neumožňovalo některým uživatelům přihlásit se. A mnozí uživatelé teď spekulují, že nedávná akvizice Skypu americkou softwarovou společností Microsoft bude pro službu katastrofou. Napsaly to mimo jiné internetové servery Inquirer, ITProPortal a moneyweb.

Skype začal kolabovat po poledni, odpojil uživatele od systému a zasekl se, pokud se chtěli znovu přihlásit. Další uživatelé, kteří zůstali připojeni, měli s voláním potíže. S potíži nepomohly ani restart počítače a opětovná instalace Skypu. Podle jihoafrického serveru moneyweb si poté tisíce uživatelů vylily svou zlost na Skype prostřednictvím sociální sítě Twitter.

Řada lidí začala kvůli kolapsu okamžitě kritizovat Microsoft. Podle nich podnik už začal pracovat v zákulisí služby, která se tak stane náchylnou ke kolapsům podobně jako jeho operační systém Windows.

Microsoft koupil Skype před dvěma týdny za 8,5 miliardy dolarů (zhruba 148,2 miliardy Kč). Je sice nepravděpodobné, že by Microsoft udělal takové zásadní změny, aby narušil stabilitu své nové divize, načasování kolapsu ale vyvolává spekulace, čeho všeho bude časem schopen, napsal Inquirer.

"Vypadá to, že je kolaps Skypu globální. Teď víte, že je to produkt Microsoftu," napsal jeden z uživatelů sítě Twitter. Skype ale technicky ještě součástí Microsoftu není, připomíná server Network World. Transakce potřebuje ještě schválení od regulátorů.

Skype zveřejnil návod, jak situaci řešit. Jejím základem je smazání souboru shared.xml; uživatelé počítačů Macintosh či se systémem Linux potřebují méně kroků než uživatelé s Windows.

Skype na hlavní stránce připustil, že "malý počet uživatelů" měl potíže s přihlášením a hovory. Instrukce Skypu k tomu, jak se s problémem vypořádat, ale napovídají, že potíže se službou byly. Sám Skype prostřednictvím Twitteru uvedl, že problém zkoumá.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru