Zatímco německá vláda v reakci na jadernou havárii v japonské Fukušimě plánuje uzavřít během deseti let všechny své jaderné elektrárny, česká vláda omezování jaderné energetiky neplánuje.

Tento postoj vlády ostatně koresponduje s celkovou vstřícností obyvatel Česka vůči jaderné energii. Aktuální průzkum CVVM potvrdil, že obavy Čechů z jádra se od roku 1993 snížily. Velké obavy z jaderné energie v něm vyjadřuje pouze 6 procent obyvatel České republiky, zatímco v roce 1993 to bylo 13 procent.

Průzkum se přitom uskutečnil v dubnu, kdy světová média informovala o úniku radioaktivity z japonské elektrárny Fukušima, způsobené březnovým zemětřesením a vlnou tsunami. Tato havárie přitom po celém světě rozpoutala nové diskuze o obecných rizicích jaderné energie, bez ohledu na to, zda dané oblasti reálně hrozí zmíněné přírodní pohromy.

obavy z jadra

Zajímavé ale je, že u konkrétněji položené otázky, zda by se lidé kvůli výstavbě jaderné elektrárny v blízkosti bydliště stěhovali, se postoj obyvatel za 25 let téměř nezměnil.

CVVM schválně položilo otázku podobně, jako v roce 1986 po havárii v Černobylu. O té ale tehdy socialistický tisk informoval jen minimálně.

Jak je vidět z obrázku, největší podíl občanů vyjadřuje stanovisko, že by "asi zůstali na stejném místě" (44 %). Mezi věkovými a vzdělanostními skupinami nebyly zjištěny výrazné rozdíly, obecně ale mají trochu větší obavy z jádra a tedy i větší ochotu se stěhovat ženy, než muži.

Výzkum CVVM upozorňuje, že překvapivě malé obavy z jádra po havárii v Černobylu byly do velké míry způsobeny informačním embragem tehdejšího režimu a naopak jistý nárůst obav v devadesátých letech souvisel se dodatečným uvolňováním informací o skutečném rozsahu a dopadech Černobylské katastrofy.

jaderna energie pruzkum

O postupném vyřazení všech pěti jaderných elektráren z provozu ve středu rozhodla také švýcarská vláda rozhodla, že  Žádnou z nich ale nebude odstavovat předčasně. Poslední reaktor by tak měl přestat dodávat energii do sítě v roce 2034, uvedla dnes švýcarská agentura SDA.

Důvěra veřejnosti v jadernou energetiku utrpěla po havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě, kterou počátkem března způsobila vlna cunami při rozsáhlém zemětřesení. Jaderné elektrárny přitom vyrábějí 40 procent elektřiny ve švýcarské síti.

Tento týden se ve Švýcarsku konaly rozsáhlé demonstrace proti jaderné energetice, kterých se účastnilo až 20 tisíc lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru